Mongolské odpoledne v Čími: je větší Praha nebo Ulánbátar?

Tradiční mongolský nástroj morin chuur jsme si mohli nejen prohlédnout, mohli jsme si poslechnout i to, jak zní.

Tradiční mongolský hudební nástroj morin chuur jsme si mohli nejen prohlédnout, mohli jsme si poslechnout i to, jak zní.

Na 28. červenec 2018 naplánovali mongolští občané žijící v Čími (a zaměstnaní převážně v místní firmě Boca) tématické odpoledne, věnované jejich rodné zemi a kultuře.

Již od desáté hodiny měli stavět jurtu. Zda začali přesně, nevím, ale když jsem kolem třinácté hodiny přicházel zmíněné tradiční mongolské obydlí již stálo. Pravda, v „odlehčené“ podobě, vhodné právě pro toto letní období, ale stálo. Uvnitř bylo možno vidět něco málo tradičního nábytku, obrázky z Mongolska, k ochutnání tam byl připraven sušený tvaroh (ve sladké úpravě). Další vzorky tradičních mongolských jídel byly k ochutnání ve stáncích poblíž zvukařského pultu. Kdo chtěl, mohl se dovědět i něco víc – například to, že takováto „letní“ jurta přirozeně ventiluje, a tudíž se obejde bez klimatizace (přestože v létě mohou teploty v nehostinných mongolských stepích dosahovat i 40 stupňů nad nulou; chladnější vzduch při zemi je do jurty nasáván mezerou mezi zemí a dolním koncem plátna tvořícího stěnu a po zahřátí odváděn otvorem ve vrcholku střechy; při zemi bylo opravdu chladněji). V zimě naopak bývá lehká dřevěná konstrukce jurty zevnitř obložena i několika vrstvami plsti, aby dobře izolovala proti extrémně chladným zimám (teplota pod -30°C není vzácností). Některé velmi zajímavé vlastnosti uvedeného obydlí tak vedly k tomu, že ti, kdo v tisku před nějakými padesáti lety psali, že jurty jsou obydlími zastaralými a postupně vymizí, se (aspoň prozatím) „poněkud“ mýlili. Jsou stále oblíbené a jak asi dosvědčí rodiče, kteří dávají své děti do takzvaných lesních školek, rozšířily se i mimo Mongolsko.

Program, který byl avizován na 13.00 hodin, začal s „mongolskou přesností“ (aspoň tak to charakterizoval moderátor odpoledne), tedy kousek po půl druhé hodině odpolední. Mongolský soubor působící v Brně předvedl několik ukázek tradiční hudby (melodie hrané na tradiční nástroje morin chuur a šudrag (původně zvaný šanz, takto se dodnes nazývá v Burjatsku či Tuvě), ale i hrdelního zpěv zvaný chöömej, který v českých zemích známe spíše v podání tuvinských souborů, například Huun-Huur-Tu či Jat-Cha) a tanců.

Následovala krátká přednáška o Mongolsku a aspoň částečně bylo zmíněno i to, jak se český (konkrétně dobříšský) rodák Ondřej Kadlec k podílu na na vzniku první mongolské hymny dostal. Když v roce 1911 nynější Mongolsko (tzv. Vnější Mongolsko) získalo – díky podpoře Ruska – nezávislost na Číně (zatímco tzv. Vnitřní Mongolsko zůstalo součástí Číny a později získalo určitý stupeň autonomie), nechal se ruský car slyšet, že každý správný stát má mít svou hymnu. Byl vyhlášen konkurs – a vyhrál právě pan Kadlec, který tehdy (dlouhodobě) působil v Pitěru. Hymna vznikla jako předělávka starší mongolské písně a svému účelu sloužila až do bolševické revoluce (která byla spojena s odražením pokusu o anexi ze strany Číny). Pak jako hymna sloužila Mongolská Internacionála (zhruba v letech 1924-1950), poté byla napsána současná mongolská hymna, jež po změně režimu v roce 1990 doznala několika úprav textu.

Součástí odpoledne byla i soutěž, týkající se znalostí o Mongolsku. Některé otázky byly snazší, jiné těžké (například jméno prvního mongolského kosmonauta, jímž byl Džugderdemidín Gurragčá).

Jednou z otázek bylo i to, zda je Praha větší nebo menší než Ulánbátar. Ti, kdo jsou staršího data narození a ze školy si pamatují doby, kdy Mongolsko mělo kolem miliónu obyvatel (což už Praha tehdy měla také), by jednoznačně tipli Prahu. Jenže mezitím počet obyvatel Mongolska vzrostl z jednoho miliónu na tři a zároveň probíhala urbanizace Mongolska. Ta tak se to jednoznačné tipnutí ukázalo být jaksi nepravdivým. V současné době – k 1. lednu 2018 – má Praha 1 294 513 obyvatel, zatímco Ulánbátar měl v roce 2013 podle anglojazyčné Wikipedie a jejích zdrojů celkem 1 372 000 obyvatel (pan Šíma, který to odpoledne moderoval, uváděl tuším dokonce 1 500 000, což je docela dobře možné, protože Wikipedie v mongolštině uvádí k roku 2016 celkem 1 440 447 obyvatel – a nyní máme něco po půlce roku 2018), každopádně Ulánbátar Prahu předběhl.

Na druhé straně si uvědomme, že Praha se nachází na celkem 496 km2 (pro porovnání: Nový Knín na 29.61 km2 – a má k 1.1. 2018 2011 obyvatel, Čím na 6.18 km2 – má k 1.1.2018 celkem 336 obyvatel), zatímco Ulánbátar zaujímá plochu 4 704,4 km2, tj. téměř devětapůlkrát víc. Pokud by se Praha rozšířila na stejnou plochu (ani to by nebylo potřeba – stačilo by připojit okresy Praha-východ a Praha-západ), byl by ten poměr zase „trochu“ jiný. Jeden ze soutěžících doplatil na pány Klause a Mečiara, když řekl, že Mongolsko je rozlohou patnáctkrát větší než naše republika. Od 1. ledna 1993 je větší už (zhruba) dvacetkrát.

Přednáška byla přerušena dalšími vystoupeními – jednak tanečním, jednak akrobatickým (vystupovala desetiletá dívka, t.č. působící – aspoň myslím – v České Lípě). A pak opět hudebním. Mezitím bylo stále možno ochutnávat tradiční mongolská jídla (jichž bylo opravdu požehnaně – myslím, že se to ani zdaleka všechno nesnědlo; snad to pořadatelé stihnout sníst sami a nezkazí se to – byla by to škoda).

A potom už odpoledne pokračovalo víceméně volnou zábavou a lidé se začali rozcházet.

Bylo to určitě zajímavé odpoledne – a díky moc všem, kdo se na něm podíleli. Takže doufejme na shledanou při další podobné příležitosti (a nemusí jít nutně jen o Mongolsko).

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Mezinárodní vztahy, Reportáže, Čím se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.