Staroknínská pouť 2018 ve stínu voleb

Staroknínský farář Josef Andrejčák žehná poutníkům

Staroknínský farář Josef Andrejčák žehná poutníkům

Ve staroknínském kostele sv. Františka z Assisi proběhla další farní pouť. I když výraz „farní“ možná není tak úplně přesný – velká část účastníků a účastnic, ne-li většina, přijela odjinud. Ostatně odjinud byla i větší část celebrujících kněží: Karel Satoria, Jaroslav Kučera i novokněz Leo Gallas. A koneckonců i Petr Beneš, který sice ve Starém Kníně žádnou ze mší necelebroval, nicméně doprovázel jednu ze sobotních poutních tras.

Což ostatně byla jediná poutní akce, které jsem se účastnil. I z časových důvodů – například v účasti na následující přednášce mi zabránila snaha včas zachytit výsledky voleb v Novém Kníně a případně v některých okolních obcích. Tudíž se vraťme zejména k této části pouti. Jednu (tu delší) z tras doprovázel opět páter Petr Beneš CSsR z kostela Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze na Vinohradech (tj. toho Plečnikova).

Již několik let jsme zvyklí, že biblická a podobná náboženská témata prokládá literárními tématy. Zatímco předloni to byl Franz Kafka a loni Josef Václav Sládek, tentokrát jsme mohli být svědky propojení exhortace Gaudete et exultate současného papeže Františka (Jorge Bergoglia) s poezií Jana Zahradníčka.

Že nechybělo ani občerstvení u tenisových kurtů v Libčicích ani posezení na dvoře domu jednoho z účastníků pouti o něco později, se zdá být takřka samozřejmým. Při té příležitosti jsme si krátce zavzpomínali na P. Josefa Malinského, který ve staroknínské farnosti působil od podzimu 1969 až do své smrti 14. října 1988. Dodejme, že celé pouti přálo počasí, které – kromě žloutnoucího listí na stromech – říjen snad ani v nejmenším nepřipomínalo.

V době vrcholícího sčítání volebních hlasů pak pouť pokračovala přednáškou „Křesťanství – nejpronásledovanější náboženství“, o kterou se zasloužil Julius Kahanec, dobrovolný spolupracovník CSI.

V neděli pak pouť pokračovala mší křižovnického novokněze Lea Gallase O.Cr. a v 15.00 pak byla završena výstavem Nejsvětější svátosti a závěrečným požehnáním v kostelíku svatého Zikmunda ve Velké Hraštici.

Reklamy
Příspěvek byl publikován v rubrice Libčice, Náboženství, Nový Knín, Starý Knín, Záborná Lhota, Zprávy se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.