Poněkud opožděný nekrolog Jana Čáky

Jan Čáka (12.06.1929-02.09.2018) dne 26. dubna 2018 v Chotilsku

Jan Čáka v Chotilsku (26. dubna 2013)

Tu zprávu jsem v době, kdy byla čerstvá, prošvihl – prostě ne všem sdělovacím prostředkům stála za sdělení – přestože se týkala člověka, který byl spjat se zdejší krajinou jako málokdo jiný. A ještě když jsem 28. září tohoto roku scházel z TřemšínaHengstu v Jižních Brdech a na rukávu jednoho z protijdoucích chodců spatřil domovenku s ornamentem, kterému se říká brdská vločka, nevěděl jsem, že jeho autor se už nenachází na tomto světě. Ano, dlouholetý skaut, brdský a příbramský patriot, spisovatel a výtvarník Jan Čáka nás opustil již 2. září 2018 ve věku 89 let.

Narodil se 12. června 1929 v Praze, ale většinu svého života prožil v Příbrami, ve městě, odkud pocházeli jeho předkové (a ti ještě dřívější na Březových Horách, jež tehdy byly samostatným městem). A dodejme, že velmi těžce nesl to, jaký osud potkal jeho domov po roce 1948 – kdy zanikly zhruba dvě třetiny historického jádra uvedeného města, aby ustoupily novodobé sídlištní výstavbě. A jak se můžeme dočíst třeba v jeho knize Po Brdech se chodí pěšky z roku 1967, bolelo ho například i těžké poškození barokního areálu na Skalce nad Mníškem pod Brdy. Stejně jako další památkové ztráty, k nimž v oné době (pravda, nejen v oné době) docházelo.

Jiří Šťástka, Josef Velfl a Jan Čáka při křtu knihy o staré Vltavě 26. dubna 2013

Jiří Šťástka, Josef Velfl a Jan Čáka při křtu knihy o staré Vltavě 26. dubna 2013

Od mládí se angažoval ve skautském hnutí, a to i v době jeho dočasného obnovení v letech 1968-1969. A skautingu zůstal věren – v rámci možností – i později, byť za „normalizace“ měl potíže s publikováním (nicméně aspoň některé publikace mu i tehdy vyšly – Cesta na severovýchod v roce 1971, Brdské toulání v roce 1983, Toulání po Brdech – kompilát knih Po Brdech se chodí pěšky a Brdské toulání – v roce 1986; nicméně po roce 1989 byly jeho publikační možnosti podstatně větší).

Vedle mnoha publikací je například i autorem současného obecního znaku sousedního Chotilska a (a tuším i Borotic, ale v jejich případě si nejsem jist) v neposlední řadě již výše zmíněného ornamentu, kterému se říká brdská vločka (něco o ní si lze přečíst na webu objevbrdy.cz).

Do našeho okolí naposledy zavítal nejspíš před více než pěti lety, když byl pověřen, aby slavnostně přestřihl pásku při otvírání expozice věnované staré Vltavě mezi Zvíroticemi a Svatojánskými proudy, totiž 26. dubna 2013. Tehdy zároveň pokřtil i publikaci věnovanou témuž tématu, na níž se též podílel.

Čest jeho památce!

Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny, Nekrology, Zprávy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.