Překotný začátek prosince 2018

Setkání se seniory

Setkání se seniory

Dne prvního prosince 2018 nebyla o události nouze. V Novém Kníně se konalo setkání se seniory, ve Starém Kníně a v Libčicích se rozsvěcel (před)vánoční stromek, v Malé Hraštici údajně rovněž. Další rozsvěcení nás čeká 2. prosince v Mokrovratech.

Pokud jde o Nový Knín a přidružené obce, první akcí bylo setkání se seniory od 14.00 hodin v novoknínské sokolovně. Program pečlivě sestavila a účinkující sehnala paní Eva Jarolímková a nutno říci, že se jí to povedlo. Během odpoledne sice došlo k několika improvizacím a přehozením některých bodů programu (někteří účinkující měli toho dne i jiné úkoly, například v kostelíku ve Velké Hraštici, jiní spěchali do Libčic apod.), ale jelikož ten existoval prakticky jen v jednom vyhotovení v rukou organizátorky, zástupci starší generace v hledišti nemohli zaznamenat, že něco je jinak, než mělo původně být.

Nějakou dobu před začátkem se uvažovalo i o tom, že by před úvodní pohádkou O dvanácti měsíčkách mohly zahrát jednu či dvě písničky Patronky, které by jistě dokázaly rozproudit náladu v sále, ale po krátké výměně názorů nakonec převážil původní začátek programu, totiž zahrát hned po zahájení onu pohádku. Hlavním argumentem bylo to, že vedle seniorů byli v sále (a hlavně na galérce) rodinní příslušníci (nejčastěji rodiče) účinkujících dětí, kteří po vystoupení chtěli odjet a věnovat se jiným činnostem.

A nutno dodat, že šlo o rozhodnutí šťastné. To vystoupení, prakticky celé zpívané (pokud to trošku nadsadíme, byla to vlastně taková pohádka – opera, byť poměrně krátká), bylo asi největším překvapením programu (ne že by ostatní byli špatní, ale od nich se kvalitní výkony očekávaly). A tak díky moc za to nejen účinkujícím, ale i paní učitelce (Procházkové tuším, pokud jsem to popletl, omlouvám se), která měla tu trpělivost to s nimi nacvičovat. Takových kantorů potřebuje české – a nejen české – školství mnohem víc, pak by ten svět třeba nevypadal tak tragicky, jak mnohde vypadá. Myslím, že to představení by si zasloužilo někde reprízovat. A třeba i víckrát. A rozhodně zde tuto chválu nepíšu jen proto, že v té pohádce účinkovala moje neteř Tereza Hlávková (ta měla později ještě jedno sólové vystoupení, ale to nebudu hodnotit – právě kvůli příbuzenskému vztahu).

Co hrají a zpívají výše zmiňované Patronky, je myslím docela dobře známo – jejich repertoár je poměrně široký (při sokolských oslavách jsme od nich slyšeli nejen folklór, ale například i Tam u nebeských bran z repertoáru Michala Tučného). Tentokrát se zaměřily především na moravské písně – a myslím, že jim „sedly“.

Již při oslavách 120 let Sokola jsme mohli být svědky tanečních kreací dobříšských sokolek – nyní jsme se dočkali opakování (a zčásti i pokračování).

Stálici na novoknínském countryovém nebi je Flok S.K.H. – a tak nemohl chybět ani tentokrát. Zahrál dva bloky písní ze svého repertoáru, jeden někdy uprostřed odpoledne, jeden na samém konci. Jen na jednu poučnou písničku o vlivu konzumace arašídů na průběh bojových operací tentokrát jaksi nedošlo.

Slyšeli jsme i jednu mladou flétnistku a klavíristku, jméno mi žel vypadlo – třeba to někdo doplní do komentáře.

Nebudu hodnotit ani ty části programu, na nichž jsem se podílel já, tj. ani své kratičké sólové vystoupení, ani scénku Znásilnění, v níž jsem si zahrál jednu z kratičkých vedlejších rolí. (Tím spíše nebylo v mých silách pořizovat z této části programu fotodokumentaci.)

Nesmíme zapomenout ani na Michala Havlíčka a jeho žákyně. To, že dbá na kvalitu někdy až puntičkářsky, dobře vědí například ti, kdo účinkují v kostelním sboru – a touto částí vystoupení vyšlo najevo, že na tu kvalitu dbá nejen v kostelním sboru.

V jednom případě trochu zradila technika – Mirek Procházka chtěl zazpívat jednu z ústředních písniček ze hry V tichém domě na Čertovce („…Lidičky, to jsem rád, že ten náš Vyšehrad dosud hlídá staré Podskalí…“), měl připravenu nahrávku hudebního doprovodu, ale v tomto případě žel „zradila“ technika. Přehrávači v sokolovně buď vadilo, že jde o vypalované (nikoli lisované) CD, nebo to bylo ve formátu mp3, s nímž si ten přehrávač rovněž nedokázal poradit. Škoda.

Dodejme, že senioři obdrželi nejen malé občerstvení, ale i nové novoknínské kalendáře, které právě vyšly.

Pokud jsem na některé účinkující zapomněl, omlouvám se.

Setkání v sokolovně končilo kolem 17.05 hodin, ale tou dobou již byl v plném proudu jiný program, totiž ten související s rozsvěcením vánočního stromu v Libčicích. Člověk však žel nemůže být na více místech najednou. A tak jen vyjádřeme naději, že i tam vše proběhlo k plné spokojenosti všech zúčastněných.

A zároveň se chystalo rozsvěcení stromku ve Starém Kníně. To mělo vypuknout v 18.00 hodin. Trochu se zpozdilo, avšak nikoliv příliš – snad 15 minut. Oproti náměstí Jiřího z Poděbrad je zde stromek výrazně menší, i účast publika byla – řekněme – komornější. Což však není na závadu – takovéto akce mají zase jiné kvality než masově navštěvovaná shromáždění. A dodejme, že i zde akci zahájil krátkým proslovem starosta města, poté ani zde nemohl chybět ohňostroj, byť v tomto případě bez hudebního doprovodu.

Zda a kdy se rozsvěcel stromek v Sudovicích, mi není známo – třeba je to teprve čeká, vždyť zítra 2. prosince 2018 je teprve první adventní neděle.

Kromě toho mělo údajně proběhnout rozsvěcení vánočního stromu v Malé Hraštici, ale o této akci mi nic bližšího není známo.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Nový Knín, Reportáže, Starý Knín se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Překotný začátek prosince 2018

  1. Anonymní napsal:

    Miloši to šikovné děvče, co hrálo na flétnu a klavír, se jmenuje Daniela Leitermannová.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.