Rozsvěcení stromku v Sudovicích: bez starosty, zato s živým betlémem

Živý betlém se rozešel, Jezulátko oriřelo...

Živý betlém se rozešel, Jezulátko osiřelo…

V sobotu 08. prosince 2018 od 17 hodin se na sudovické návsi uskutečnilo rozsvěcení vánočního stromku. Lidé se scházeli už dříve, mnozí účastníci a účastnice slavnosti přinášeli to, co navařili a napekli – časem se to bude hodit.

Teď však je potřeba publikum trochu odsunout z trávníku na vozovku (přesněji na to, co by bylo vozovkou, kdyby to bylo opraveno), aby uvolnilo místo pro program. Ten začal samotným rozsvícením stromku – a pak začaly znít koledy. Lidí přišlo méně než 30. listopadu na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně, ale více než 1. prosince ke staroknínské hasičárně.

A jejich dramaturgie se povedla. Vedle stromku se totiž postupně formoval živý betlém. Tedy skoro živý – ten Ježíšek v jesličkách byl přece jen představován pannou. Ale Josef s Marií, kteří se na místo dostavili někdy v době, kdy se stromek rozsvítil, už živí byli. A když z reproduktorů zazněla koleda Jak jsi krásné neviňátko, postupně přicházeli další účastníci – v souladu s jednotlivými slokami pastýři a muzikanti. A kdo se dostavil ve chvíli, kdy začala znít píseň My tři králové jdeme k vám, snad není složité uhádnout. Pak všechny postavy živého betléma ještě nějakou dobu setrvaly na místě, rozcházet se začaly poté, co po doznění několika dalších koled byla vyhlášena volná zábava. (Zde se omlouvám, že jsem při focení vyrušoval používáním blesku – ale světelné podmínky byly takové, že bez něj by toho moc nebylo vidět a v případě zesvětlení v počítači by to bylo šíleně zrnité.)

A tehdy mohlo dojít i na občerstvení. Bylo vidět cukroví, kdosi připravil rybí polévku, někdo jiné pochoutky z ryb, někdo kubu. tato ochutnávka byla za dobrovolný příspěvek. A bylo i něco k pití (to už tuším za peníze). Hovořilo se o tom, že by se snad měl dostavit starosta města, ale po celou dobu mé přítomnosti se tak buď nestalo nebo jsme se minuli.

Každopádně bylo možno spatřit přinejmenším zastupitele pana Josefa Lukeše, který se na rozsvěcení ocitl víceméně na skok. Přijel z nějaké akce související s jeho povoláním a po skončení rozsvěcení měl odjet na Ameriku – slaňovat a potápět se.

Nějakou dobu vedl rozhovor s jedním ze sousedů – z velké části bylo tématem právě ono městapo, o němž se hlasovalo ve čtvrtek večer. Jeho spolubesedník měl obavy, zda například mzdové náklady nejsou podhodnoceny. Že by strážníci opravdu byli ochotni pracovat za tak málo peněz? A co náklady na střelby a podobně? A jak mají v tak nízkém počtu vykrývat služby? A co nemoci a dovolené? Pan Lukeš říkal, že na pracovním sezení se na tyto věci pro jistotu ptali a výši těch platů si ověřovali i u městapa na Dobříši – a tam to vycházelo podobně. Každopádně mnohé je ještě k diskusi. Čas na případné zaměstnání strážníků, kteří spolu s panem Kotoučem odcházejí z Mníšku máme do konce března, nemáme-li jim platit školení (140 000 na osobu, tedy celkem 420 000 Kč, které budou muset absolvovat, budou-li mimo službu déle než tři měsíce). Stihneme-li to, platí jim školení dosavadní.

A dodejme, že hodinové setkání na návsi bylo završeno ohňostrojem – pak už se lidé začali rozcházet. Ne že by bylo nějak obzvlášť chladno – zejména na to, že do Vánoc zbývá něco málo přes dva týdny, bylo relativně teplo. Ale poměrně čerstvý vítr pocitovou teplotu přece jen srážel dolů. Ale i tak – vydrželi jsme tam přes hodinu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Sudovice, Zprávy se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.