Blátivý novoroční výstup na Mikuli 2019

Účastníci a účastnice výstupu jdou Kostelňákem

Účastníci a účastnice výstupu jdou Kostelňákem

Jako každý rok se i letos uskutečnil tradiční novoroční výstup na Mikuli pořádaný novoknínským Sokolem. Start byl jako obvykle ve 13.00 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně, odkud vedla trasa do Jatecké ulice, dále kolem čističky odpadních vod k Tesárkovu mlýnu a výzkumáku, odtud značně rozježděnou blátivou cestou ke Kosařovu mlýnu a pak vzhůru na Mikuli. Od okraje lesa pak část účastníků použilo delší „vyhlídkovou“ trasu z minulých let, část to vzala na vrchol zkratkami. Na vrcholu opět čekala tradiční novoroční čočka, čaj a pamětní skleničky.

A rovněž kulturní vložka v podobě části kapely Flok SKH. Zazněly písně Rovnou, jo tady rovnou, Zvedněte kotvy ( = Už vyplouvá loď John B. od Rangers / Plavců, v originále Sloop John B. od Beach Boys, vzniklá na základě bahamské lidovky; na tutéž melodii vznikla i píseň Podivný spáč, kterou měl v repertoáru Pavel Novák), zazněla i známá Řekni, kde ty kytky jsou (v originále Where Have All the Flowers Gone, jejíž první tři sloky napsal Pete Seeger a zbylé dopsal Joe Hickerson – čímž píseň „zacyklil“; autorkou českého přebásnění je Jiřina Fikejzová), O poslední pranici měl Hardy mušku zlou (od Greenhorns / Zelenáčů). Po krátkém proslovu, v němž Jirka Korotvička poděkoval všem, kdo odmakali brigádnické hodiny na opravě sokolovny, jakož i těm, kdo přispěli do sbírky na opravu střechy (s tím, že přispět ještě lze, neb sbírka ještě běží), zazněly Růže z Texasu z repertoáru Waldemara Matušky (je otázkou, kde k ní Walda přišel – existuje americká skladba Yellow Rose of Texas, ale ta má dost odlišnou melodii), Sbohem lásko z repertoáru téhož zpěváka (v originále Laisse moi petite fille, kterou zpíval Hugues Aufray narozený 18. srpna 1929 – tj. letos se doufejme dožije 90 let; z jeho repertoáru pochází i skladba Le joueur de pipeau, kterou pod názvem zpíval rovněž Walda pod názvem Krysař – než mu ji „soudruzi“ zatrhli, dovtípivše se, že by mohla být o nich – podle mě nejen o nich; zrovna tuto – podle mě asi jednu z nejkrásnějších písní z Waldova repertoáru – žel Flok SKH ve svém repertoáru nemá). A nakonec zaznělo No to se ví z tvůrčí dílny Kapitána Kida (opět tatáž „cenzurovaná“ verze jako na Silvestra na Veselém vrchu). Poučný song o vlivu konzumace arašídů na průběh válečných operací tedy tentokrát chyběl (ale k mání byl včera na Veselém vrchu).

Ale to už se lidé rozcházeli do svých domovů. Ať žije Mikule 2020!

Příspěvek byl publikován v rubrice Nový Knín, Reportáže se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.