(Po)novoroční koncert v evangelickém kostele na Dobříši – bez Vltavy, ale i tak stál za poslech

Jakub Kydlíček, Veronika Vojířová a Lukáš Vendl

Jakub Kydlíček, Veronika Vojířová a Lukáš Vendl

Dne 6. ledna 2019 se v evangelickém kostele na Dobříši uskutečnil další víceméně tradiční (po)novoroční koncert. Účinkoval Lukáš Vendl a jeho hosté. Tentokrát však nešlo o Ensemble Guillaume, nýbrž sopranistka Veronika Vojířová (soprán) a Jakub Kydlíček (zobcové flétny). Samotný Lukáš Vendl, který často doprovází dobříšské evangelické bohoslužby na varhany, tentokrát hrál na cembalo. V okamžiku, kdy bylo oznámeno složení účinkujících, tedy bylo jasné, že úryvků Smetanovy Vltavy ve sborovém podání s odborným výkladem se nedočkáme. Na vývěsce dobříšského evangelického sboru se objevilo, že na pořadu budou díla Georga Philippa Telemana (1681 – 1767), Girolama Frescobaldiho (1583 – 1643) a Lukáše Vendla (* 1975). Myslím, že se tak stalo na poslední chvíli, před pár dny hraný repertoár nebyl znám. Ostatně ani tento seznam nebyl úplný – do seznamu se dostalo jméno ještě jedné skladatelky. Dodejme, že všechny zahrané skladby byly řádně odborně uvedeny a jejich obsah vysvětlen (jak je u Lukáše Vendla a jeho hostů obvyklé), takže se nikdo nemohl vymlouvat na to, že zahrané hudbě nerozumí.

Takže co zaznělo:
Jako první byla uvedena novoroční kantáta z Telemanova cyklu Harmonische Gottesdienst (Harmonická bohoslužba). Po ní následovala Toccata a canzona od Girolama Frescobaldiho. A nyní se objevilo jedno jméno, které ve vývěsní skříňce před evangelickou farou nebylo. Byla to současná mexická skladatelka Ana Lara (narozená v roce 1959) a její skladba Ícaro – tj. Íkaros – tu zahrál na zobcovou flétnu Jakub Kydlíček. Pak došlo na skladbu Lukáše Vendla (narozen v roce 1975) a jeho skladbu Saturn. Tu opět předvedli všichni účinkující. Od koho byla skladba o cestě do Philadelphie, jsem nějak přeslechl – zahrál ji ale Jakub Kydlíček. A aby toho Telemana nebylo málo, jeho tříkrálovou kantátou (z téhož cyklu Harmonische Gottesdienst) byl program zakončen.

Koncert se vydařil a opět dokázal, že ani tzv. „vážná hudba“ nemusí být neskonale nudná.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dobříš, Kultura, Náboženství, Zprávy se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.