Ještě k programu mimořádného zasedání zastupitelstva

Jak již bylo zmíněno, v pondělí 18. března 2019 se má uskutečnit mimořádné zasedání zastupitelstva. Program byl již uveřejněn, jen se vrátím k jeho dvěma bodům:

 • Začněme opět tím nejméně příjemným – totiž vratkami dotací.
  • Jednou z nich je ona nešťastná oprava komunikace z dotace, jež byla určena na opravu mostu (toho u Čermáků), kteréžto určení nebylo dodrženo.
  • A údajně má existovat i druhá vratka, která se týká zdravotního střediska.
  • Z řad opozice se ozval názor, že
   • podklady k první vratce jsou nedostatečné (toť otázka, na kterou lze mít různé názory)
   • a ke druhé žádné (to je nepochybně pravda, aspoň pokud zastupitelům a zastupitelkám nepřišla nějaká další várka, která mě minula – zde ani nevíme, zda se „pouze“ něco vracelo nebo bylo také vyměřeno nějaké penále).
  • Z tohoto důvodu by podle opozice uvedený bod neměl být projednáván a měl by být odsunut na další zastupitelstvo.
  • Souhlasím s tím, že podklady před zasedáním nejsou dostatečné na to, aby bylo možno k tomuto „kostlivci ve skříni“ zaujmout dostatečně zasvěcený postoj (zejména pokud jde o to zdravotní středisko). Nicméně nemyslím si, že by daný bod měl být zcela vyřazen. Podle mě by bylo rozumným řešením:
   • seznámit zastupitelstvo i publikum s celým případem
   • a přijmout usnesení, které by po kompetentních osobách požadovalo právě doplnění podkladů. Čím dříve, tím lépe.
   • Případně zveřejnit popis celého případu v Novoknínském zpravodaji.
  • P. S. (doplněno krátce po zveřejnění): 
   • Vratka na zdravotním středisku byla způsobena opožděnou kolaudací (mělo k ní dojít do 30. srpna 2014, avšak k onomu kolaudačnímu rozhodnutí došlo až 1. listopadu 2016. Zde se z důvodu překročení termínu naštěstí nevracela celá dotace (natož aby se doměřovalo penále), nýbrž byla stanovena vratka ve výší 5 % z dotace (ta činila 4 587 620, 77 Kč), což činilo 229 381,04 Kč. Dodatečně dorazivší podklad je zde: Vratka středisko
 • Druhá záležitost s tou první souvisí, aspoň nepřímo. Jde o dodatek ke smlouvě s firmou M-silnice, jež má opravovat komunikaci od sudovické hasičárny přes náves až na konec.
  • Oč jde?
  • Obsahem dodatku je rozšíření zakázky – má se opravovat delší úsek a samozřejmě bude úměrně tomu zvýšena cena.
  • Původní úsek má být hrazen z dotace, ten nově přidaný nikoliv. Zde si říkám, že by mělo být zváženo, zda ony dva navazující úseky nějak účetně neoddělit, aby náhodou nevznikly nějaké nejasnosti či komplikace právě v souvislosti s určením dotace. Domnívám se, že by se nad tím zastupitelé a zastupitelky měli zamyslet a případně přijmout nějaká opatření.

P.P.S. (2019-03-14 cca 17.50 hodin)

Netýká se to sice nadcházejícího zasedání, nýbrž toho minulého, ale může to být pomoc pro vyjednávání do budoucna.

Jak víme ze zasedání, součástí odměny za administrování žádostí o dotace (byrokracie žel byla nastavena tak, že pro městské úředníky není v silách ty žádosti zpracovat samostatně, takže se na tom živí specializované firmy) je procentní částka ze získané dotace. Části zastupitelstva se ta procentní sazba zdá příliš vysoká, a to dokonce v porovnání se sazbami téže firmy pro jiné zákazníky. Martin Provazník proto našel odkaz na smlouvy firmy WITERO, která městu dotace administruje, a rozeslal zastupitelům – ten odkaz je tento: https://www.hlidacstatu.cz/hledatSmlouvy?q=ico%3A24235865 . Tam uvedené procentní sazby by mohly být podkladem pro vyjednávání v případě dalších smluv, i když samozřejmě nevíme, zda úspěšné (třeba jsou tam nějaké množstevní slevy, menší administrativní náročnost či co já vím). Ale vědět, jaké procentní sazby jsou jinde, je tak jako tak užitečné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Zastupitelstvo se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.