Pocta padlým ve zpřeházeném pořadí

Čekající vlajky před radnicí

Čekající vlajky před radnicí

Dne 08. května 2019 proběhlo již tradiční uctění památky obětí II. světové války, od jejíhož konce v Evropě uplyne 74 let sice v neděli 12. května, ale svátek připomínající toto výročí se slaví už o čtyři dny dříve.

Jako obvykle se s pokládáním věnců začalo u pomníku na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně a končilo se rovněž tradičně v Záborné Lhotě, ale pořadí ostatních míst bylo „překopáno“.

Důvodem bylo přání kozohorských občanů, aby při tamním pietním aktu zazněla hymna. A protože jak příprava, tak sbalení a převoz zvukové aparatury nějaký ten čas zabere a protože tato aparatura měla být použita k témuž účelu i v Záborné Lhotě, z Novoknínského náměstí se jelo nejprve na Kozí Hory, kde proběhlo položení kytice k pomníku za doprovodu státní hymny a až poté, zatímco zvukař a místostarosta v jedné osobě Petr Chmelík balil aparaturu, odvážel ji do Záborky a tam ji zase zprovozňoval, další účastníci a účastnice uctili památku obětí války nejprve na staroknínském a pak i na novoknínském hřbitově (který předtím býval hned druhý na ráně).

A poté se konal přesun do Záborné Lhoty, kde už byla aparatura řádně připravena a provozuschopná bez větších stresů. A tam byl každoroční květnový rituál již tradičně završen pochodem od hasičárny k pomníku, položením věnců a návratem zpět.

Během ceremonií zazněly i dva krátké projevy. Ten první – na náměstí Jiřího z Poděbrad v Novém Kníně – pronesl starosta Nového Knína Tomáš Havlíček, ten druhý – před pomníkem obětí dramtických událostí konce II. světové války v Záborné Lhotě – starostka Chotilska Běla Tobolová.

A dodejme, že v Záborné Lhotě po položení věnců opět (rovněž již tradičně) následovalo posezení s občerstvením.

Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Kozí Hory, Nový Knín, Reportáže, Starý Knín, Záborná Lhota se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.