Noc muzea je v plném proudu

Východní strana náměstí Jiřího z Poděbrad během Noci muzea

Východní strana náměstí během Noci muzea

Dnes 1. června 2019 v 17.00 hodin začala již tradiční Noc muzea v Novém Kníně. A na úvod jedna dobrá zpráva: vstupné je ještě o pět korun nižší, než bylo původně avizováno: místo symbolické pětikoruny letos zaplatíte ještě symboličtější nulu. Takže ti, kdo to mají při cestě, ještě mohou dorazit.

Vedle již obvyklých doprovodných programů, jako jsou ukázky rýžování zlata či výroba keramiky – a samozřejmě i stálé expozice muzea, jsou na programu další dva body.

 • Tím prvním byl křest knížky Petra Kadlece a Filipiny Hasmanové MIZEJÍCÍ KRAJ  – Pověsti z Novoknínska. Křest, který proběhl v 18.00 hodin, už pochopitelně skončil, ale knížka je k mání v pokladně muzea za 80 Kč.
  • Zde je vhodné připomenout, kdo byla spoluautorka knihy Filipina Hasmanová – při křtu ji představila její dcera, která byla přítomna: šlo o rodačku z našeho kraje (narodila se v roce 1903), která se později provdala do rodiny Drtinových z Hněvšína a působila jako učitelka na živohošťské škole. Jí sesbírané pověsti, které jsou v nyní vydané knize, vycházely v příbramském časopise Od stříbrných hor. Po roce 1948 byla rodina postižena perzekucemi – musela se vystěhovat z rodného statku, nakonec skončilo i její působení ve škole – jednak kvůli nepřízni tehdejšího režimu (její muž byl uvězněn – a to za škodu, k níž na jeho pracovišti došlo, když byl nemocen), jednak proto, že živohošťská škola byla zrušena. Drtivá většina původní vesnice skočila pod hladinou nově budované Slapské přehrady, takže do té školy, která zůstala nad zátopovou čárou, už neměl kdo chodit. Možná i z důvodu útrap způsobených nepřízní doby (či přesněji těch, kdo tu nepřízeň doby spoluvytvářeli) zemřela poměrně mladá v roce 1958. (Pokud jsem něco napsal nepřesně, omlouvám se, ale aspoň to základní jsem snad trefil.)
 • A tím druhým je ona již avizovaná Pohádková cesta za pokladem. Stačí mít s sebou baterku a propisku (ti, kdo startovali ještě za světla, se bez té baterky obešli), vyzvednout v pokladně muzea průvodce, obejít několik stanovišť a na každém vyplnit nějaký poměrně jednoduchý úkol – zpravidla někde najít nějaký letopočet (na to budou tu baterku potřebovat ti, kdo vyrazí za tmy); tento výsledek zapsat do průvodce. A na konci z těch sesbíraných čísel poskládat tajenku a zapsat i ji. A s ní pak dojít za poslední pohádkovou postavou do sklepení radnice a – pokud je výsledek správný – vyzvednout si nějakou tu pozornost.
  • Zájem o tuto cestu za pokladem předčil očekávání, takže lze poradit jediné: neotálet a vyrazit.

Noc muzea trvá do 23 hodin.

Aktualizace 2019-06-01 23.15 hod.:

Noc muzea končí. S postupem večera se dosud enormní zájem o pohádkovou stezku za pokladem sice snížil, ale ještě ve 22.45 vyrazilo poslední družstvo.

Fotky budou ještě přidány.

Aktualizace 2019-06-02: Slíbené fotky.

P.S. (2019-06-02 odpoledne):

Stanoviště měla být označena svítícími balónky – než však stihly být všechny rozmístěny, snad polovina z nich jaksi zmizela. Jelikož nefoukal právě uragán, může za to asi někdo jiný než počasí.

Nyní lze prozradit i seznam stanovišť a úkolů:

 • U Mincovny: najít letopočet, ke kterému se zde připomíná perkmistrovský úřad – 1561 – a kdy byla budova rekonstruována – 1935
 • U školy: letopočet staré školy (Myšárny) římskými číslicemi: MDCCCXIX a letopočet nové školy (pozdější měšťanky): 1883
 • Stanoviště u kostela: zjistit letopočet na podstavci kříže před kostelem vztyčeného při příležitosti zbourání kaple svatého Jana Nepomuckého, která v ploše náměstí stávala: 1890
 • Stanoviště u Janků: najít letopočet úmrtí Petra Miloslava Veselského: 1889
 • Stanoviště u pivovaru: najít letopočet přestavby pivovaru za sládka Bohuslava Nešuty na pamětní desce: 1911
 • Stanoviště u radnice: jaké cizokrajné zvíře je na znaku: lev.
 • V tajence mělo vyjít, kolik gramů činí troyská / trojská unce (zlata apod.): 31,103 (poznámka: označení nepochází od starověké Tróje, ale od francouzského města Troyes – proto ta varianta „troyská“ – a z toho plyne i možná výslovnost „[troaská]“) – přesněji je to 31,1034768 gramů, ale v této přesnosti se to do tajenky už nevešlo.
Příspěvek byl publikován v rubrice Kultura, Nový Knín, Zprávy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.