Mistrovství republiky 2019 v rýžování zlata vyvrcholilo finálovými boji

Libor Krejcar přijímá blahopřání k narozeninám

Dne 21. července 2019 proběhly finálové boje mistrovství republiky v rýžování zlata.

Jejich začátek byl poznamenán deštěm, kvůli kterému byl začátek soutěží (a tím i celý průběh) posunut zhruba o hodinu. Pak se počasí umoudřilo (míněno z hlediska těch soutěží, krajině by vláha přišla velmi vhod) a postupně se změnilo v polojasné. Pár kapek spadlo kolem poledne, ale to v podstatě nestálo za řeč. V důsledku toho bylo posunuto i slavnostní vyhlášení výsledků, to ovšem bylo maximálně urychleno kvůli varování před blížící se bouřkou. Stihlo se – včetně všech formalit – zhruba do 15.40 hodin; déšť (poměrně prudká, ale krátká přeháňka) do Nového Knína dorazil mezi 16.10 a 16.15. hodinou odpolední – ale do 17.00 zase skončil.

Finálové boje byly zahájeny kláními veteránů. třetí místo obsadila Brigit Stürzinger (nebo Stuerzinger?) z Německa, druhý byl Zdzisław Pokrywka a mety nejvyšší dosáhl český borec Luboš Janovec.

Následovalo finále dvoučlenných týmů. Zde na třetí příčku dosáhl český tým Švestky, druhé místo se podařilo obsadit rakouskému duu Clever & Smart, zatímco na prvním místě excelovali polští SOJMAR.

Finále klasické pánve (Batea) poslalo „na bednu“ čistě českou sestavu (z toho dva členy jedné rodiny): třetí byl Lubomír Hrubý, druhý Jan Kavalír a na příčku nejvyšší se dostala Zuzana Hrubá (opravdu nejde o náhodnou shodu příjmení, jak bylo zmíněno při vyhlašování výsledků).

Zatímco probíhaly uvedené soutěže, Siouxové, kteří tábořili na kraji areálu ve dvou týpí (tee-pee), své ležení začali balit a zřejmě v průběhu následující disciplíny odjeli.

Tříčlenné týmy neměly vyřazovací kola, z důvodu třiceti přihlášených družstev se šlo rovnou do finále. Třetí místo obsadilo české seskupení Everlast, druhou příčku si zajistilo trio Vienna – 3 a metu nejvyšší zdolal rakouský Budweiser.

Nyní byl čas na nejmladší kategorie. Mezi dětmi obsadil třetí příčku Daan Van Wijhe z Nizozemska, druhé místo patřilo Adrianě Kramerové ze Slovenska a konečně první místo vybojoval Polák Michal Soja. V uvedené kategorii byla možná i dílčí výpomoc rodičů – samotné rýžování však musely děti zvládnout samy.

Aby toho mládí nebylo málo, po dětech následovali junioři. Zde se na třetí místo dostal opět Daan Van Wijhe z Nizozemska, který soutěžil už v kategorii dětí (s výjimkou veteránu není tuším v žádné kategorii, tj. ani u juniorů, nastavena dolní věková hranice, takže toto je možné), druhé místo získal Matúš Kollár ze Slovenska (i on startoval i v kategorií dětí, tam se ovšem musel spokojit s „pouhým“ čtvrtým místem) a na příčce nejvyšší stanul Patrik Blažek z téže země.

V souvislosti s předchozími dvěma kategoriemi je asi záhodno zmínit Martina Klimeše, i když „na bednu“ ani zdaleka nedosáhl. Startoval jak v kategorii dětí, kde dosáhl devátého místa, tak v kategorii juniorů, kde skončil na dvanáctém místě (nepočítáme-li jednoho diskvalifikovaného soutěžícího, šlo o místo poslední). Uvážíme-li však, že jde o klučinu, který zatím sotva unese rýžovací pánev (jeden z nejmladších), a že si zejména v té juniorské kategorii měřil síly i s výrazně staršími soupeři, nutno ocenit jeho srdnatý výkon. Pokud jsem přehlédl podobně heroický výkon někoho jiného, moc se omlouvám – nicméně v případě Martina Klimeše jsem byl při juniorských soutěžích v blízkosti jeho claimu a nemohl jsem si jej nevšimnout.

V následující kategorii bylo na závodním poli poněkud těsno – soutěžily totiž pětičlenné týmy. V této kategorii se na třetí příčku probojoval tým Made in Czechoslovakia ze Slovenska, druhé místo zaujala německá formace Staropramen a konečně na místě nejvyšším stanulo seskupení Jessica, Bischof’s und Prause’s z Německa.

A pak došla konečně řada na nejvíce obsazené kategorie.

V ženách třetího místa dosáhla Daniela Tučeková ze Slovenska, druhé místo zůstalo v českých luzích a hájích, protože skončilo u Kateřiny Dunovské, zatímco příčku první vybojovala Daniela Múčková ze Slovenska.

V bezkonkurenčně nejobsazenější mužské kategorii získal třetí místo Čech Jirka Dunovský (prezident České asociace zlatokopů), druhé vybojoval jeho krajan Michal Kozoň, zatímco medaile za první místo míří, podobně jako v ženské kategorii, na Slovensko; získal ji Jozef Kollár.

Jako poslední se rýžovalo v kategorii V.I.P., tj. nějakým způsobem zasloužilých osobností – dostali se tak do ní zástupci Oplocenky, která poskytla část prostor, města, zlatokopeckých organizací, muzea, a dalších. Zde nutno podotknout, že oproti původnímu losu došlo k jakémusi zpřeházení startovních čísel (a jedno přibylo) – například starosta města vedle Domnika Haška původně rýžovat neměl. V této disciplíně se podařilo na třetí místo dosáhnout Luboši Černému, sportovci z Oplocenky, druhé pak zaujal dlouholetý hokejový brankář Dominik Hašek a konečně zlatou příčku „urvala“ – kdo jiný než Aneta Hesová z novoknínského Muzea zlata. Dala tak najevo, že zlatu rozumí nejen z historického hlediska.

P.S. (doplněno 2019-07-23): – Luboš Černý jako jediný z kategorie vyrážoval plný počet zlatinek; na třetí místo ho dostalo to, že rýžoval podstatně delší dobu – zhruba o 6 minut a 6 sekund – než ti, kdo zaujali první a druhé místo a jimž po dvou zlatinkách „uteklo“(jedna ztracená zlatinka = 3 minuty navíc).

I zde nutno připomenout jednoho „nevítěze“. Je jím diskvalifikovaný Libor Krejcar (myslím, že moderátor celého mistrovství) – a lze předpokládat, že své diskvalifikace až tak moc nelituje. O čemž svědčí to, že na claimu měl vedle zkumavky na zlatinky též půllitr s pivem a rýžoval tak nějak lážo plážo. On ani jinak nemohl, protože moderátoři soutěže sdělili, že slaví narozeniny s tím, že každý z ostatních soutěžících, když půjde se svými zlatinkami k rozhodčím, mu může blahopřát. A lze si představit, jak taková blahopřání zdržují. A zřejmě to stejně „mastili“ (asi tak chtěli dát šanci „nezlatotokopeckým“ V.I.P. osobnostem) i další V.I.P. představitelé zlatokopeckých organizací Jirka Dunovský, Bohumil Toms a František Verbich, kteří nevyrýžovali ani jednu zlatinku z osmi (Nebo je dali Liboru Krejcarovi? nesledoval jsem zcela podrobně, co se u claimu číslo 1 děje.) Každopádně přestože V.I.P. soutěžící měli mít v písku po osmi zlatinkách, na výsledkové listině Libora Krejcara jich je 38 (!) 🙂 – což je samozřejmě poněkud v rozporu s pravidly rýžovacích soutěží. 🙂

A pak už po krátké přestávce následovalo vyhlášení výsledků. Kdo stanul na bedně, je jasné z předchozích odstavců, netřeba to tedy opakovat. Následovalo několik závěrečných proslovů – krátkých, protože se čekalo na déšť – a pak byl čas na poslední rozhovory, a pak už loučení – a spousta práce pro organizátory a organizátorky – rozebírání tábořiště, odvoz claimů – práce na několik dní – jako když se zde to mistrovství připravovalo. A mnohem více jí bude čekat za rok a nějaké ty drobné, až zde bude ono dlouho očekávané mistrovství světa.

V následující galerii jsou fotokopie výsledkových listin z finálových bojů 2019-07-21 (pro lepší čitelnost klikněte na galerii; fotografie ze zbylých soutěží – včetně části těch sobotních – budou doufejme nahrány později – 2019-07-22 21.00 hod. zbývá doplnit ještě něco málo z té soboty)

Příspěvek byl publikován v rubrice Nový Knín, Tělovýchova a sport, Zprávy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.