Snad dobrá zpráva: bývalá včelařská škola změnila majitele

Bývalá včelařská škola

Bývalá včelařská škola

Budova bývalé včelařské školy má nového majitele. Znamená to naději, protože stavení chátralo přinejmenším od doby, kdy zemřela zatím poslední obyvatelka, slečna (navzdory velmi pokročilému věku to byla opravdu slečna) Oulehlová, kterou mnozí starší spoluobčané pamatují jako stálou návštěvnici knínských kostelů – zejména toho novoknínského, kde měla v jedné z lavic své stálé místo a tam – s mírnou nadsázkou – vysezený důlek.

Bývalá včelařská škola

Bývalá včelařská škola

Po její smrti se do domu nikdo nenastěhoval a dědicové se do oprav nehrnuli. Čemuž se tehdy nebylo příliš co divit, protože silničáři měli sto chutí uvedené stavení zbourat coby dopravní překážku (jako zbourali například poměrně hodnotnou zástavbu severní strany Pivovarské ulice). Díky některým spoluobčanům se uskutečnění této myšlenky dařilo oddalovat až do převratu v roce 1989. po němž bylo stavení (konečně!) prohlášeno kulturní památkou, čímž bylo rozhodnuto, že dopravní překážka zůstane dopravní překážkou i nadále. Možná ke vzteku mnohých řidičů, ale zároveň k úlevě jiné části místních obyvatel: jednak těch, kterým dědictví minulosti není lhostejné, jednak těm, kdo si uvědomují, jak dokonale tato památkově chráněná dopravní překážka brání tomu, aby si to neukáznění řidiči hasili Žižkovou ulicí stovkou. Protože však budova získala dva spolumajitele (přesněji jednoho spolumajitele a jednu spolumajitelku), kteří se ne a ne dohodnout na tom, kdo a jak bude onen barák udržovat, ten vesele pokračoval v chátrání a silničáři možná potají doufali, že otravná dopravní překážka zmizí sama.

Než se tak však stalo, dosavadní spolumajitelé se dohodli aspoň na prodeji a budova se ocitla v nabídce jedné z realitních kanceláří. A nyní se tedy prodej uskutečnil a bývalá včelařská škola má nového majitele. Nechvalme dne před večerem, ale aspoň první krůček vypadá slibně – byla vysekána tráva a možná i nějaké to křoví z nejbližšího okolí. Pokud majitel ve svém úsilí nepoleví (a pokud chce v domě bydlet, neměl by), mohli bychom po nějakém čase toto stavení vidět i v lepším stavu, než v jakém se nachází nyní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nový Knín, Zprávy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.