Floriánek má opět hlavu – byť ne tu původní

Socha svatého Floriána 09. srpna 2019

Socha svatého Floriána 09. srpna 2019

Socha svatého Floriána u Chramišť (nachází se na katastru Kozích Hor, ale na Chramiště je to odtamtud blíž) má opět hlavu. Postaral se o ni anonymní dárce někdy v průběhu uplynulého měsíce.

Není to ta původní – ostatně původní nebyla ani ta, kterou měl zmíněný světec ještě před třemi lety, neb o tu, zásluhou neznámých vandalů (možná s tichým souhlasem některých představitelů tehdejšího režimu – ale to nemohu ani potvrdit ani vyvrátit; nasvědčuje tomu jen to, že tehdejší režim neměl věci spojené s náboženským cítěním právě dvakrát v lásce) přišel snad někdy v 50. či 1, polovině 60. let 20. století. A dlouhá  léta tam stál v této torzální podobě. Časem začaly odpadat i konce rukou, takže stav sochy (která tehdy nebyla památkově chráněná – na seznam nemovitých kulturních památek se dostala až v roce 2013) se dále zhoršoval.

Někdy koncem 80. let 20. století (myslím nějaký ten rok před převratem) se socha dočkala (soukromou iniciativou) opravy, kdy dostala novou hlavu (která mohla být poměrně věrnou replikou té původní), jakož i odpadlé či odlámané konce rukou. Ba dostala do jedné z rukou (do té levé – ta pravá byla zaměstnána hasičskou činností) kopí, neb Florián z Lorchu byl původním povoláním voják. Pak ovšem plynula léta a o údržbu se nikdo nestaral. Nejříve zmizelo to posledně zmíněné kopí, pak začaly chátrat další části sochy, až před třemi lety už se zdálo, že dotyčný světec nejspíš zemřel na lepru (ačkoli podle oficiálních legend měl být utopen, protože se nechtěl vzdát křesťanské víry), natolik už odpadaly části jeho tváře. A před dvěma lety byl opět naprosto bezhlavý. Kam se jeho hlava zakutálela a zda jí z krku dolů opět pomohli nějací bojovníci proti náboženskému tmářství či třeba jen spoluobčané, kteří nepřišli na inteligentnější způsob, jak si krátit dlouhou chvíli, se neví.

Nyní se tedy na trupu opět objevila hlava. Jak již bylo zmíněno, ta původní to není a ani se jí moc nepodobá., Ta původní měla helmu, ta nová nikoliv. Odborník asi nejde další prohřešky proti zásadám správné obnovy. Na druhé straně lepší takováto hlava než žádná.

Ostatně to řešení je tak jako tak provizorní. Pokud by mělo dojít k důkladné obnově, asi nezbude, než postupovat stejně jako v případě Johánka z Pomuku ve Starém Kníně, kdy byla zchátralá socha nahrazena kopií a originál se ocitl v prostředí chráněném před povětrnostními vlivy, totiž ve vestibulu radnice. Možná bych se přimlouval za to, aby v takovém případě byl originál na nové místo umístěn včetně té nepůvodní hlavy. Protože ač to není původní podoba, svůj půvab má – a hlavně je svým způsobem svědectvím dnešní doby.

Příspěvek byl publikován v rubrice Chramiště, Kozí Hory, Kultura, Zprávy se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.