Dne 11. září 2019 proběhlo veřejné projednání územního plánu Nového Knína

Před začátkem

Před začátkem

Dne 11. září 2019 zhruba od 17.06 hodin proběhlo ve školní jídelně na náměstí Jiřího z Poděbrad čp. 53 veřejné projednání územního plánu Nového Knína.

Večer zahájila zpracovatelka z MÚ Dobříš. Nejprve sdělila, že nový územní plán je potřeba uvést v platnost do konce roku 2022, kdy nejpozději skončí platnost územního plánu stávajícího. Poté seznámila přítomné s postupem, jakým se územní plán zpracovává, jakož i s tím, že námitky a připomínky je možné podat do sedmi dnů po veřejném projednání písemně na MÚ Dobříš (bylo však možno podávat je už od zveřejnění podkladů, tj. od 12. července letošního roku – kdy to ostatně bylo zveřejněno i v tomto blogu). Námitky mohou podávat pouze osoby, které mají k danému místu nějaký vztah (například vlastní pozemek, který by rádi zastavěli), připomínky kdokoliv. Pro podání námitek byly k dispozici formuláře, takže ten, kdo by je vyplnil podle návodu by neměl mít potíže plynoucí z toho, že by námitka byla zamítnuta kvůli nesplnění náležitostí.

Rozložený výkres

Rozložený výkres

Byla zmíněna stanoviska dotčených orgánů. Památkáři požadují regulační plán pro území městské památkové zóny, avšak největší zásah asi bude znamenat stanovisko kraje – konkrétně nesouhlas s přílišným záborem zemědělské půdy. V předchozí etapě zpracování se totiž sešlo několik požadavků na zastavitelná území a ta byla většinou do návrhu včleněna. Což dalo dohromady zhruba 29 hektarů nově zastavitelných ploch. Jenže podle metodiky zvané URBANKA vyšlo, že v případě spíše stagnačního vývoje by se mělo zastavět tak devět hektarů, při středně optimistické asi 11 hektarů a při té velmi optimistické zhruba 14 hektarů. Tj. polovina toho, co se v plánu představuje. Tj. bude zřejmě nutno škrtat. Zda o tu polovinu, toť otázka – dá se argumentovat, že sice nejsme přímo na „rozvojové ose“ kolem D4 – tj. Praha – Dobříš – Příbram – Písek, ale poměrně blízko ní. což atraktivitu místa zvyšuje. (Pozn. MH: samozřejmě je otázka, nakolik tomu vábení máme podlehnout – byť chápu, že majitelé některých atraktivnějších pozemků by asi podlehli velmi rádi.)

Výpočet - aneb proč to kraj chce zkrouhnout

Výpočet – aneb proč to kraj chce zkrouhnout

Dodejme, že podmínkou pro zastavění některých rozsáhlejších pozemků (těch nad cca 2 ha) bude zpracování územní studie či jak se tomu nadává – a samozřejmě ten, kdo by je chtěl zastavět, by měl ve své režii ty pozemky zasíťovat (zavést vodu, kanalizaci, postavit komunikaci,…)

V diskusi zazněla námitka proti regulačnímu plánu požadovanému orgány památkové péče pro území památkové zóny a jejího nejbližšího okolí – že pak jím budou majitelé nemovitostí příliš svázáni. (Pozn. MH: na druhé straně kdyby existoval, asi by u benzínky nevyrostlo to, co tam vyrostlo. A například urbanistická struktura jádra Starého Knína by si nějakou formu ochrany také zasloužila – takto je nutno spoléhat jen na cit pro charakter místa ze strany majitelů příslušných nemovitostí.)

Jednání

Jednání

Jeden spoluobčan, t.č. člen Zemské domobrany, upozornil na to, že v územním plánu chybí prostor pro skleníky pro případ náhlého ochlazení v důsledku výbuchu vulkánu, kdy by bylo potřeba, aby jednotlivé regiony byly potravinově soběstačné.

O tom, že zájmy některých občanů mohou být protichůdné, svědčily dva příspěvky z Chramišť. Jedna spoluobčanka má v oblasti pozemek, na němž by ráda stavěla, druhá se naopak obává, že v případě rozšiřování zastavěné plochy v osadě budou všichni trpět nedostatkem vody.

Zaznělo i upozornění, že pro nějaký větší rozvoj zde nejsou dostatečně vyhovující komunikace (nejen ty místní, které si musíme opravit sami, ale ani ty krajské – a ty navíc nejsou na rozšiřující se automobilovou dopravu dostatečně kapacitní. Dále nyní se něco staví na škole, ale to bude stačit na další 4 – 5 let. A co potom?

Zazněla odpověď, že místo pro případnou školní budovu není v územním plánu přímo stanoveno, ale lze využít místa, která jsou určená pro smíšenou městskou zástavbu. Pak by šlo odkoupit příslušné pozemky.

Zaznělo i to, že nově zastavitelná území jsou limitována nedostatkem vody. Zatím nás zachránil přívod vody z Chotilska (přesněji ze Záborné Lhoty), ale to nemusí do budoucna stačit. V minulosti (v novoknínském zastupitelstvu na to přišla řeč při jeho posledním zasedání v minulém volebním období, ale bez konkrétnějšího stanoviska – totiž jen s konstatováním, že zastupitelstvo bod projednalo) se začalo uvažovat o propojení vodovodů a přívodu vody z Vltavy, ale to je hodně závislé na politické vůli – například na Dobříši se několikrát změnilo vedení, a co jedno zastupitelstvo vehementně prosazovalo, to to následující naopak spíše utlumuje, takže zatím jde spíše o fikci.

Ještě upozorněme, že v územním plánu jsou vyznačeny jednotlivé etapy rozvoje – s tím, že s novou  etapou by se nemělo začínat, dokud není zastavěno aspoň 70 % té předcházející.

V souvislosti s novou výstavbou se mluvilo i o životním prostředí – jde o nutnost vytápění citlivější k životnímu prostředí. Z plynofikace žel sešlo mj. kvůli tomu, že zde bylo málo velkoodběratelů a tuším také pro odpor developerů ze Včelníku.

Pak jedna spoluobčanka diskutovala se starostou města i se zhotoviteli územního plánu o tom, kam se zatoulal její podnět, se kterým se obrátila na starostu, který to pak měl předat dál. Zde ten podnět „zamrzl“, se tuším bezpečně zjistit nepodařilo.

Sezení skončilo někdy kolem 19.00 hodin.

Kochání se

Kochání se

Už po skončení, když jsme odcházeli, jsme se vrátili k myšlence té školy pro přibývající obyvatele. I MASka je ve svém strategickém plánu toho názoru, že řešením není další škola v Kníně na náměstí, že ta by měla vyrůst v blízkých obcích, které teď procházejí bouřlivým rozvojem, tj. v Malé Hraštici či Nové Vsi pod Pleší (v případě obou počet obyvatel stoupl nejméně na dvojnásobek, v Nové Vsi pod Pleší asi ještě víc). probléme je to, že například v Nové Vsi na Včelníku se tamní developer snaží pozemky, které byly v územním plánu určeny pro vybavenost a infrastrukturu, změnit na pozemky pro obytnou zástavbu. Z pochopitelných – komerčních – důvodů. 

Nyní už jen technické poznámky:

Oznámení veřejného projednání bylo na městském webu umístěno v dostatečném časovém předstihu zde: http://www.mestonovyknin.cz/assets/File.ashx?id_org=10763&id_dokumenty=6881. Materiály, jež tvoří návrh územního plánu, jsou nadále přístupny na oficiálním městském webu na adrese http://www.mestonovyknin.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=10763&id=6880.

Lokální kopie souborů jsou zde:

Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Zprávy se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.