Večer sokolských světel 2019

Následující text je převzat z webu TJ Sokol Nový Knín, konkrétně z adresy http://sokolnovyknin.cz/?p=1546

Tělocvičná jednota Sokol Nový Knín Vás zve 8.10.2019 na celorepublikovou akci Večer sokolských světel. Sraz za sokolovnou v 18:30 hodin odkud se uskuteční lampionový průvod ke Kocábě na jez (ul. Na Smíchově). S sebou vezměte symbolickou lodičku z prkýnka, kůry, skořápky nebo jiného ekologického materiálu se svíčkou, lampion a vhodné oblečení. 

Každý rok si 8. října připomínáme naše padlé bratry a sestry během tří domácích odbojů.

Z rozhodnutí zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byla Česká obec sokolská rozpuštěna a její majetek úředně zabaven. Gestapo v noci ze 7. na 8. října 1941 zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří „ještě byli na svobodě“. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů a naprostá většina z nich se již na svá místa po skončení války nevrátila. Tato akce byla nejrozsáhlejším zásahem proti členům Sokola v celé jeho historii a postihla především řadu jeho nejvyšších představitelů, a tím i významných osobností celého národa, které, jak ukázal další vývoj naší společnosti, pak v jejích dalších osudových chvílích nenahraditelně chyběly. Cílem a smyslem této akce byla totální likvidace celého spolku. Říjnové události roku 1941 představují nejpočetnější zásah totalitní nacistické moci vedený proti skupině občanů dobrovolně se organizujících v jedné zájmové organizaci.

Hlavní připomínkovou akcí pietního dne se stal Večer sokolských světel. Jedna lodička za každou sokolskou duši, která neváhala obětovat svůj život za svobodu národa.

Těšíme se na Vás.

Potud citace. Článek je věnován především perzekuci za nacismu; pro úplnost připomeňme další případy, kdy sokolstvo bylo postiženo zásahem státní moci. Poprvé to bylo v roce 1915, kdy si rakousko-uherské orgány všimly, že s loajalitou této organizace vůči mocnářství to není právě nejlepší, pročež se ji rozhodly úředně rozpustit. Říšským orgánům nutno přiznat, že ten jejich dojem nebyl příliš daleko od pravdy, o čemž svědčí časté zapojení členů tohoto seskupení do odboje – a na frontách I. světové války i do legií.

Druhá vlna represí byla zmíněna v citovaném článku výše, a tak zbývá připomenout ještě tu třetí. Souvisí s nástupem stalinistického režimu v únoru 1948 (kdy byly v plném proudu přípravy na XI. všesokolský slet). Slet se sice podařilo uskutečnit, ale chování jeho účastníků dávalo státnímu vedení najevo, že ani v tomto případě se o nějaké loajalitě vůči nastupujícímu režimu nedá příliš mluvit. Tentokrát režim postupoval o něco rafinovaněji. Postihoval především jednotlivce, zatímco sokolská organizace byla postupně nuceně začleňována do systému sjednocené socialistické tělovýchovy. Z tělocvičných jednot se staly tělovýchovné jednoty a z Československé obce sokolské – současně se sjednocením s dalšími původně samostatnými tělovýchovnými a sportovními organizacemi Československý svaz tělesné výchovy. Nepohodlní členové byli na zásah shora přinejmenším vylučováni z řad organizace, v případech horších pak postihováni i trestně (v uranových dolech a okolních lágrech v okolí Jáchymova, Příbrami i jinde bylo pro takové „podvratné živly“ místa dost). A konečně ze sokolských sletů se staly spartakiády (název byl v tomto případě převzat z prostředí prvorepublikových dělnických tělocvičných jednot). Pokus obnovit samostatnou sokolskou organizaci byl přerušen „bratrskou internacionální pomocí“ vojsk Leonida Iljiče Brežněva a následným nástupem „normalizace“, a tak k obnově České obce sokolské mohlo dojít až po roce 1989.

P.S. Omlouvám se, že pravděpodobně nebudu přítomen – budu nejspíš zapojen do jiné akce.

P.P.S. Nakonec jsem přítomen byl.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dokumenty, Nový Knín, Oznámení, Sokol, Tělovýchova a sport se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.