Večera sokolských světel 2019 se zúčastnilo přes padesát lidí

Počasí nebylo právě nejvlídnější

Počasí nebylo právě nejvlídnější

Dne 8. října 2019 se uskutečnil Večer sokolských světel – vzpomínkový průvod věnovaný obětem především nacistické perzekuce z řad sokolstva. Začátek byl jako obvykle u sokolovny. Akce byla nakonec úspěšná, přestože ještě kolem 18.00 hodin bylo vůkol pusto a prázdno, jen kapky občasného deštíku se snášely na sokolovnu i silnici před ní.

O něco později se však začali trousit první zájemci a zájemkyně (část z nich s lampióny) a v době, kdy se původně mělo

Scházíme se

Scházíme se

vycházet, už nás bylo ke čtyřicítce. Počkalo se tedy ještě chvíli na několik opozdilců a snad někdy mezi 18.35 až 14.45 se přece jen vyrazilo. Kvůli co nejmenšímu kontaktu se silniční dopravou trasa vedla na Tylovo náměstí, pak k Elku a odtud po Hořejší cestě směrem k ulici Pod Sady. A tou jsme následně dorazili až k jezu, kde už na nás čekala světelná výzdoba a několik dalších lidí, kterým se předtím nechtělo k sokolovně (plus samozřejmě organizátoři, kteří připravili tu světelnou výzdobu – a nejen ji – doplněno 2019-10-09). Tím počet přítomných překročil padesátku, což na knínské poměry není zrovna katastrofální účast – zejména pokud vezmeme v potaz to, jaké bylo zrovna počasí.

Shromáždění na tomto místě bylo zahájeno krátkým proslovem, v němž bylo připomenuto, proč se scházíme právě v tento říjnový den (pozn. MH: když pro nějaké pouštění lodiček po vodě by jistě byla příznivější jiná roční období), jakož i to, že letos poprvé je 8. říjen státem uznaným významným dnem. A pak už začalo ono pouštění lodiček se světýlky na hladinu Kocáby, kde symbolizovaly duše Sokolů, kteří obětovali své životy za to, abychom my mohli žít ve svobodnější společnosti. A pak už světýlka zvolna postupovala po vodní hladině a zejména nejmladší účastníci bedlivě sledovali, kam a jak rychle dopluje právě ta jejich lodička, zatímco my poněkud dříve narození jsme se mohli věnovat i jiným otázkám.

Kolem 19.45 už řada plavidel dospěla ke svému cíli a lidé se pomalu začali rozcházet. Organizátoři pak uklidili výzdobu a kolem 20.10 už byla většina účastníků pryč. Potěšitelná je účast zejména těch nejmladších, k čemuž ovšem podle mě přispívá velmi šťastný (a zejména pro děti vlastně docela zábavný) způsob, jak si památku obětí perzekuce připomenout. Jsem přesvědčen, že kdyby ti zavraždění, které si připomínáme, do toho mluvit, souhlasili by – ty své životy přece položili za to, aby náš nynější život byl šťastnější – a tohle byl jeden z těch okamžiků, kdy jej bylo možno jako šťastnější vnímat.

Pozn. MH 2019-10-08 21.50 hod.: Další fotografie budou přidány dodatečně podle časových možností autora. (Fotky doplněny 2019-10-09 ve 20.14 hod.)

Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny, Nový Knín, Reportáže, Sokol, Starý Knín, Tělovýchova a sport se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Večera sokolských světel 2019 se zúčastnilo přes padesát lidí

  1. Pingback: VEČERA SOKOLSKÝCH SVĚTEL SE ZÚČASTNILO PŘES 50 LIDÍ | Tělocvičná jednota Sokol Nový Knín

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.