V Drtinově galerii proběhla chotilská sousedská sešlost

Místo konání sešlosti

V Drtinově galerii v Chotilsku proběhla dne 19. října 2019 od 15 hodin sousedská sešlost. Původně se měla uskutečnit již dvanáctého října, avšak začátkem měsíce zemřel Karel Gott a původní termín se překrýval s datem posledního rozloučení s tímto asi nejpopulárnějším českým zpěvákem posledních téměř šedesáti let. A tak bylo rozhodnuto celou akci o týden přeložit. Na pořádání se podílela obec Chotilsko a novoknínské Muzeum zlata (pobočka hornického muzea v Příbrami).

Vše probíhalo tak, jak bylo uvedeno už  v programu – účastnice a účastníci přinášeli soutěžní moučníky, nakládaný hermelín či utopence, další lidé se aspoň bavili, poslouchajíce hudební těleso Patronky.

Poté, co pořadatelé večer oficiálně zahájili, bylo možno zúčastnit se krátké komentované prohlídky muzea Vltavy. Zdejší expozice je věnována jejímu úseku zhruba od Zvírotic po hráz Slapské přehrady.

Součástí byl i menší kvíz. Odpovědi na všechny otázky byly dohledatelné v budově muzea, odpovědi na některé navíc musely být místním notoricky známé i bez nápovědy. Týká se to zejména otázek, co se v okolí těžilo (všichni asi víme, na co mají zálusk nadnárodní firmy, které projevují zájem o Veselý vrch nad Mokrskem – arsen to asi nebude, byť je ho tam také více než požehnaně) a komu je zasvěcen kostel v Živohošti. Na otázku, odkud pochází podstavec sochy svatého Jana Nepomuckého (socha samotná je nezvěstná – snad byla zničena povodní, snad odcizena), znali odpověď ti, kdo se účastnili programů, které spolu se svými kolegy pořádal v Drtinově galerii pan Pavelčík. Jak je starý trám, který se jako jediný zachoval z roubené Rákosníkovy hospody v Živohošti, se dalo přečíst přímo z něj. Jasné bylo i to, čím patronem je Jan Nepomucký i to, čím svítili horníci.

Nejzáludnější byla otázka na výšku hladiny Vltavy před zatopením, přestože i odpověď na ni se dala v budově najít. Především proto, že byla dost neurčitě zformulována – výška hladiny Vltavy v kterém úseku této řeky? Uvážíme-li, že délka řeky je něco málo přes 430 kilometrů, v různých místech by tato odpověď mohla znít různě. A dost různě by mohla znít i v případě, že by byl míněn úsek zachycený v chotilském muzeu, protože i ten činí nějakých 44 kilometrů. A samozřejmě bylo možno se ptát, jaká výška hladiny je myšlena – ta nadmořská? Ukázalo se, že míněna je spíše hloubka, a to v Živohošti. A ta činila, jak bylo znázorněno u schodiště v budově, jeden a půl metru.

Po skončení prohlídky muzea pak ještě nějakou dobu pokračovalo hudební vystoupení, načež došlo k vyhlášení výsledků soutěže. Nejvíc bylo zastoupeno pečivo, tudíž tam také bylo rozdáno nejvíce cen. V případě nakládaného hermelínu byl výsledek jasný předem, protože zde svou pochoutku přinesl pouze jediný účastník, v případě utopenců byl počet jen o jednoho vyšší. Zde tedy na nějakou tu cenu dosáhli všichni. Ocenění soutěžící obdrželi, jak již bylo uvedeno v pozvánce, víno, a to opravdu poctivé lahvové (nikoli tedy krabicové hostivické, kterým se tak proslavil a státní ubytování vysloužil MUDr. David Rath).

Poté byla promítnuta řada historických fotografií Chotilska a připojených vsí, načež se rozproudila volná zábava, nadále doprovázená souborem zvaným Patronky.

Dodejme, že akce se zúčastnilo několik desítek lidí, po většinu času spíše ze střední a starší generace, avšak zrovna v době komentované prohlídky dorazili i zástupci místní mládeže (a myslím, že se pro ně pak uskutečnilo „druhé kolo“ té komentované prohlídky muzea.

Příspěvek byl publikován v rubrice Chotilsko, Kultura, Zprávy se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.