Vánoční přání 2019

Všem čtenářkám i čtenářům tohoto blogu, jakož i jejich blízkým i dalekým, přeji vše nejlepší k letošním vánočním svátkům. Zoroastristům přeji také vše nejlepší ke Dni Mithry, který připadá na 20. prosince, a všem samozřejmě i šťastné prožití zimního slunovratu. A konečně stoupencům víry Bahá’í vše nejlepší ke svátku Devatenáctého dne měsíce Šaraf (http://www.calend.ru/holidays/0/0/931/ kalendář Bahá’í se skládá z devatenácti měsíců po devatenácti dnech + 4 až 5 mezikalendářních dnůhttps://cs.wikipedia.org/wiki/Bah%C3%A1%E2%80%99%C3%AD_kalend%C3%A1%C5%99), byť ten připadá až na náš Silvestr.

Těm, kdo se zabývají – byť třeba amatérsky pro okruh nejbližších známých – skládáním svých vlastních písniček, případně těm, kdo takovou muziku rádi poslouchají, pak přeji vše nejlepší ke Dni autorské písně, která připadá na 22. prosince (více informací je zde: https://www.calend.ru/holidays/0/0/3601/ a zde http://www.bardland.net/eventitems/?id=274 – v obou případech rusky). Svátek má původ v sibiřské Čitě, tudíž je rozšířen především v „postsovětském“ prostoru (případně mezi Rusy apod. žijícími na Západě).

Obrázek s přáníčkem je  zmenšen z důvodu úspory místa. V nezmenšené podobě se nachází v „mraku“ služby mail.ru, lze je najít v adresáři https://cloud.mail.ru/public/BLhR/ziH1Qk8Cm – a umístil jsem tam i „zdrojový“ soubor ve formátu xcf, který je editovatelný v GIMPu (takže pokud si někdo bude chtít stvořit přáníčko svoje vlastní, s pomocí GIMPu tak může může učinit, a pak případně šířit to podle podmínek licence CC-BY 4.0; neboli – stručně řečeno – prosím uvést původ díla, z něhož to bylo obšlehnuto (týká se to zejména té básničky); celé, právnicky erudované, znění licence je zde: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.cs).

Pro překlady vánočních přání do jazyků, které neovládám (tedy pro jejich drtivou většinu), jsem použil internetový slovník http://glosbe.com (přesněji: učinil jsem tak už v předchozích letech, takže teď už opisuji z předchozích přání), zčásti jsem využil (hlavně pro kontrolu) překladač Yandexu (translate.yandex.com (anglické rozhraní), translate.yandex.ru (ruské) či translate.yandex.ua (ukrajinské)).

A ještě doplňuji ta přání Veselých (šťastných, atd.) v jednotlivých jazycích v textové podobě pro ty, kdo například z důvodu zrakového postižení nejsou schopni si to přečíst z obrázku a jsou odkázáni na hlasovou čtečku v počítači:

Veselé Vánoce! * Veselé Vianoce! * С Рождеством! * З Різдвом! * Wesołych Świąt! * Buon Natale! * शुभ बड़ा दिन * Bachtaľi Karačoňa! * Boldog Karácsonyt! * Merry Christmas! * Fröhliche Weihnachten! * Chúc mừng Giáng sinh! * Vrolijk Kestfeest! * Krismasi Njema! * God Jul! * Mutlu Noeller * חג מולד שמח * გილოცავთ შობას! * ميلاد مجيد

A ještě ta básnička:

Vánoční inventura

Padá sníh. Zvon si zpoza kopce zní.
Madona v chlívě nad synkem se sklání.
Počítám dárky, nejen vánoční,
co sem kdy sklidil za ty spousty dní
jak vodpovědi na svý dávný přání.
Jak náplast na svý nesplněný přání.

Že na vzpomínkách usadil se prach?
Stírám ho tiše. Vobraz vynoří se:
setkání s lidma v dálce na cestách…
Souznění duší. Kde že je můj strach
z neznáma? Možná zmizel někde v míse.
Spláchnutej rázně v záchodový míse.

Lecčeho se mi štědře dostalo,
něčeho se mi nikdy nedostane.
Ale i tak dík – a ne za málo.
Zvlášť za to, co kdy ve mně přistálo
z těch míst, kde Duch si, kdy chce, kam chce, vane.
Kde Duch si, jak chce, díky Bohu vane.

Příspěvek byl publikován v rubrice Přání se štítky , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.