Na oficiálním webu města byl zveřejněn návrh rozpočtu na rok 2020

Na oficiálním městském webu byl dne 27. prosince 2019 zveřejněn návrh rozpočtu na rok 2020. S ohledem na vícepráce na škole a plánovaný nákup hasičské cisterny je tento rozpočet sestaven jako schodkový (-3 072 500 Kč – ten schodek pak samozřejmě bude potřeba nějak dorovnat). Na městském webu jej lze najít zde: http://www.mestonovyknin.cz/assets/File.ashx?id_org=10763&id_dokumenty=7119. Lokální kopie se nachází zde: návrh rozpočtu. (Pokud by návrh na městském webu byl ještě aktualizován, zde zůstane verze z 27. prosince 2019 a ta nová se tu někde případně objeví také.)

Jedna z jeho položek možná dá důvody ke škodolibým poznámkám těm, kdo před rokem usilovali  o to, aby městská policie nebyla zřízena, neb je drahá. Podle toho, co je zveřejněno v rozpočtu, by totiž město mělo vydat na „ozbrojenou pěst radnice“ 1 861 000 Kč (z toho by se polovina, tj. 930 500 Kč, měla městu vrátit z Nové Vsi pod Pleší, jejíž veřejný pořádek novoknínské městapo rovněž pomáhá udržovat), což je „poněkud“ víc, než se předpokládalo v době, kdy se o zřízení tohoto orgánu rozhodovalo. Původní narychlo sestavený odhad nákladů byl nižší.

Článek na toto téma zde vyšel 2. ledna 2019 a byl bohatě komentován – k 27. prosinci 2019 je pod ním celkem 12 (slovy dvanáct) komentářů. V uvedeném článku jsou náklady odhadnuty na 1 925 109,00 Kč, což ale měly být náklady na první rok, tj. součet vstupních (tj. víceméně jednorázových) nákladů (které měly činit 564 109,00 Kč) a stálých ročních nákladů (1 361 000 Kč). Oněch 1 861 000 Kč je tedy o rovného půl miliónu vyšší částkou. Nevím samozřejmě, zda do nákladů příštího roku nepřišlo ještě něco z těch nákladů vstupních (splátky služebního vozu?), pak by ta vyšší částka byla vysvětlitelná. Třeba se to dozvíme.

Ještě dodávám, že úplně první letmo načrtnutý odhad nákladů na městskou policii byl součástí podkladů k zasedání zastupitelstva konanému 6. prosince 2018 a je zde: Mestapo-naklady.

Konfliktní by naopak neměly být náklady na hasiče. To, že hasičskou cisternu nutně potřebujeme, je asi jasné nejen jim,  ta dosavadní je zjevně na hranici životnosti a v provozuschopném stavu je udržována jen díky obětavosti zdejších hasičů. Přičemž město má na úseku požární ochrany nějaké úkoly, které si musí řešit samo nebo nechat řešit někým jiným (v tom případě ovšem za úplatu – jako si u nás nechávají řešit požární ochranu sousední Mokrovraty).

Vícepráce na škole již byly projednávány na listopadovém zasedání zastupitelstva. Krátce: přes pět miliónů navíc, na druhé straně to znamená oproti původnímu projektu výrazně kvalitnější (co do životnosti a protipožárních vlastností) stropy posledních pater. Podle dostupných informací rozumnější (a levnější) řešení havarijní situace (stropy se ukázaly být v hoším stavu, než se očekávalo) neexistovalo (i s ohledem na časový pres daný podmínkami dotace).

Aktualizace 2019-12-30

Vyšší náklady na městapo by měly být způsobeny především přijetím čtvrtého strážníka, s čímž se původně nepočítalo. Lze se samozřejmě ptát, nač čtvrtý strážník, když pro Nový Knín a Novou Ves pod Pleší měli stačit tři. Příčinou je to, že vážný zájem o služby novoknínské městské policie projevila i sousední Malá Hraštice. Pakliže smlouva s Malou Hrašticí bude dovedena do zdárného konce, městu by se vrátila větší část nákladů než ta polovina, o kterou se nyní dělíme s Novou Vsí pod Pleší. Netroufnu si tvrdit, že by to byly dvě třetiny – záleží na tom, jakou část kapacity ozbrojené pěsti novoknínské radnice bude chtít Malá Hraštice využívat a jak bude v důsledku toho vypadat případná smlouva. 

Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Rozpočty se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.