Čápa ohrožuje návrh novely zákona

Jak uvedl web Čápa, do Sněmovny míří návrh zákona, který by ve svém důsledku znamenal konec dětských skupin (včetně jednotlivých poboček Čápa), jak je známe dnes. Velmi stručně napsáno: nově by bylo nutno dodržet přísnější podmínky, například mít oddělené prostory na spaní dětí, a krom toho (a to snad je ještě závažnější) by se z dětských skupin staly jesle, což by znamenalo, že by šlo o zařízení pouze pro děti do tří let. A vedle toho by stát na chod těchto – nově již jeslí – přispíval nižší částkou než dosud (rzpočet je děravý stále, v současné koronakrizi dvojnásob, takže do jisté míry to lze pochopit, na druhé straně se můžeme ptát, zda nejde o úspory v duchu hesla „šetřit se musí, ať to stojí, co to stojí“), což by službu samozřejmě dále prodražilo.

Je tedy pochopitelné, že pracovnice Čápa (a předpokládám i dalších organizací poskytujících podobné služby) se snaží vyvíjet aktivity, které schválení této novely zákona (aspoň v nyní navrhované podobě) zabrání. Jednou z nich je posílání dětských obrázků do Poslanecké sněmovny (na webu Čápa je zde: https://www.dccap.cz/obrazek-pro-poslance/), druhou petice (informace o ní naleznete zde: https://www.dccap.cz/petice-na-zachranu-detskych-skupin/).

K té petici:

PETICE NA ZÁCHRANU DĚTSKÝCH SKUPIN včetně petičního archu
ke stažení ve formátu pdf

Text petice:

Vážení,

my, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice žádáme, aby byla změněna podoba vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 247/2014 Sb., o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (dále jen ,,novela“). Stávající podoba novely je pro dětské skupiny likvidační. Prosíme, o zachování podmínek pro poskytování služeb péče o děti v dětské skupině v přijatelné podobě.

  • Prosíme o úpravu § 2 Služba péče o dítě v jeslích

uváděné v novele:

,,Službou péče o dítě  v jeslích se pro účely tohoto zákona rozumí nevýdělečná činnost spočívající v pravidelné péči od 6 měsíců věku do dne 31. srpna, který bezprostředně následuje po dni, ke kterému dítě dosáhlo 3 let věku, která je poskytována mimo domácnost dítěte ve skupině dětí (jesle) a která je zaměřena na zajištění potřeb dítěte, jeho výchovy a rozvoj schopností, kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte.“

do této podoby:

,,Službou péče o dítě  v jeslích se pro účely tohoto zákona rozumí nevýdělečná činnost spočívající v pravidelné péči od 6 měsíců věku do zahájení povinné školní docházky a která je zaměřena na zajištění potřeb dítěte, jeho výchovy a rozvoj schopností, kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte.“

  • Prosíme o zachování stávající podoby Zákona 247/2014 Sb. především v oblasti Hlava II § 5 a Hlava III § 15 tak, aby bylo možné nadále pokračovat v poskytování péče v dětských skupinách.
  • Prosíme o zajištění finanční podpory dětských skupin ve stejné výši, kterou mají poskytovatelé služby zajištěnou z Evropského sociálního fondu.

Dovolte poskytovatelům služeb péče o děti i nadále láskyplně pečovat o děti a dopřejte dětem šťastné dětství v přátelském, vlídném a malém kolektivu dětské skupiny.

Autor petice: Bc. Nicol Kuthanová, Rybníky 118, 263 01 Rybníky

Rybníky 27. 7. 2020

Organizátoři (či spíš organizátorky) žádají o šíření petice a dodržování následujících instrukcí:

  • Na petičním archu NEVYPLŇOVAT pořadová čísla podpisů (budou doplněna při kompletaci petice).
  • Podepsané archy předat autorce petice do konce srpna (sněmovna bude novelu projednávat na podzim).
  • Kontakt na autorku petice
    Bc. Nicol Kuthanová, Rybníky 118, 263 01 Rybníky
    e-mail nicol.kuthanova@email.cz, tel. 602 657 511

Pozn. MH: ale možná to postačí předat někomu od Čápa, co já vím…

Otázkou je jen to, zda by se provozovatelé oněch dětských skupin neměli spojit a vytvořit petici společnou (nebo použít společně tu výše zmíněnou) – jde o jejich společný zájem (a myslím i o zájem těch dětí, jež se v těch dětských skupinách nacházejí).

Články k tématu lze najít například zde:

Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Nový Knín, Sudovice se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.