Klid na práci – článek pro Novoknínský zpravodaj a reakce paní Michálkové

Následující text se skládá z článku Klid na práci zveřejněného v Novoknínském zpravodaji číslo 7/2020 a z reakce předsedkyně finančního výboru novoknínského zastupitelstva paní Jaroslavy Michálkové.

Nejdříve ten článek: 

Klid na práci

Klid na práci byl ještě před 31 lety oblíbeným zaklínadlem představitelů tehdejšího režimu. Různí disidenti a podobní živlové tak byli považováni za nepřátele, kteří brání tomu, aby nedostižné úspěchy společnosti byly ještě závratnějšími. Nebýt jejich kafrání, byl by například poměr množství vyrobeného semtexu vůči množství vyrobeného toaletního papíru nejméně dvojnásobný, podobně poměr vyrobených samopalů vůči množství dámských vložek, atd.

Proč však o tom píšu zrovna teď, když kulaté výročí převratu, který marasmus či oslnivé úspěchy minulého režimu nahradil marasmem či oslnivými úspěchy režimu současného, jsme si připomínali už loni? Inu proto, že dokonalého klidu na práci si nyní užívá městské zastupitelstvo. Přesněji ta jeho část, která na zasedání chodí. Konkrétně na dubnové a červnové zasedání dorazili pouze zástupci koalujících volebních stran (tj. Tradice a prosperity a SNKNK), členové opozičních Zlatohorců se omluvili. Koalující strany tak sice mají onen „klid na práci“ (a jistě jsou spokojenější, než když se kvůli bezcílnému kroužení kolem jednoho dvou témat jednání protáhlo takřka do půlnoci), ale někdy i opoziční strana, která je v menšině, může upozornit na opomenutou stranu problému – a třeba i přesvědčit většinu. V zastupitelstvu našeho města se tak stalo přinejmenším jednou, kdy se projednávalo, v jak velkém rozsahu má být opravena komunikace v Sudovicích – a také právě díky úsilí opozičních zastupitelů se podařilo prosadit rozumný návrh, aby se ta cesta opravila až na konec intravilánu. A když svou neprosadí, mohou tvrdit: „My jsme na to upozorňovali, ale byli jsme přehlasováni.“ Jenže nepřijdou-li vůbec, těžko mohou upozorňovat. Leda v hospodě, ale tam to není moc platné.

Přitom někdy je na co upozorňovat – například i na „formální“ záležitosti.

Například poslední zápis finančního výboru na městském webu je z 23. září 2019. Když se připravoval rozpočet na rok 2020, finanční výbor u toho nebyl? Nebo byl a „jen“ chybí zveřejnění na webu? Kontrolní výbor je na tom ještě hůř: poslední zápis na městském webu je víc než rok starý – z 12. června 2019. Nechci tento výbor nutit k tomu, aby horečně ve dne v noci hnidopišsky hledal sebemenší formální pochybení, ale není celoroční „zimní spánek“ přece jen moc dlouhý? Ale kdo ví, třeba se také nějaká zasedání odehrála, jen jaksi zůstala před městským webem utajena. Sportovní, kulturní a sociální komise má na městském webu zápis jediný: ze 3. dubna 2019. Zápisy komise životního prostředí jsem na webu neobjevil vůbec. Stavební komise je na tom relativně nejlépe, ale i její poslední zveřejněný zápis je z loňska, konkrétně ze 4. prosince 2019. Tak tomu bylo aspoň v době psaní tohoto článku, totiž 22. července 2020.

Chápu, že v současné situaci, kdy se kvůli koronakrizi horkotěžko látají díry v rozpočtu, není moc nálady hnípat se ve formalitách, ale některé informace by opravdu neškodilo doplňovat. A neměl by se zrovna tomu látání děr v rozpočtu věnovat mimo jiné právě finanční výbor?

Zimní spánek postihl i weby novoknínských volebních stran. SNKNK jako poslední článek zveřejnilo svoje PF na rok 2019. Web Tradice a prosperity naposledy informovala voliče 7. dubna 2019 článkem o rekonstrukci komunikace v Sudovicích. A web Zlatohorců nefunguje vůbec. (Že by se vlastník domény po odchodu tří členů ze zastupitelstva nepohodl se zbytkem sdružení?) Zkrátka do komunálních voleb zbývá přes dva roky, tak proč se předhánět v poskytování informací? Až budou volby za dveřmi, třeba to bude vypadat jinak a informace i dezinformace budou přímo pršet.

Ale nepředbíhejme. Zatím si jedna část zastupitelstva užívá blaženého klidu na práci a ta druhá odpočinku od městských záležitostí. Popřejme jim, aby tak aspoň činily ku prospěchu města a jeho občanů. A – samozřejmě – i občanek.

Miloš Hlávka

A nyní reakce paní Michálkové (přesněji tu část jejího e-mailu, která se týkala činnosti finančního výboru):

Ráda bych Vám jen poslala shrnutí za činnost finančního výboru od listopadu 2019.

Dle domluvy v rámci finančního výboru jsme řešili aktuální finanční situaci přes emaily. S panem Malečkem jsme v kontaktu s účetní paní Bláhovou a panem starostou Chmelíkem a řešíme pravidelně téměř každý měsíc finanční situaci Města.

Aktivity Finančního výboru od listopadu 2019 do srpna 2020

  • 15.11 – provedena analýza rozpočtu od 1-9 2019
  • 18.11- zaslána aktuální tabulka investičních akcí, která byla podkladem na zastupitelstvo
  • 14.1. – provedena analýza čerpání rozpočtu za období od ledna do prosince 2019
  • 13.1. zpracován zápis z pracovního zastupitelstva a předán účetní k úpravě rozpočtového výhledu na rok 2020.
  • 20.4. Schůzka na Městě (Bláhová, Chmelík, Havlíček, Michálková) – zpracování návrhu rozpočtových škrtů z rozpočtu 2020 – podklad pro banku k úvěru
  • 19.6.  – zpracování čerpání rozpočtu za období od ledna do května 2020
  • 13.8. Zpracování analýzy za červen a červenec 2020

Děkuji tímto paní Michálkové za zaslání výše ocitovaného přehledu, a pokud se ozvou další výbory a komise, určitě to také nebude od věci, občané a občanky města mají právo vědět, co se děje (až na citlivé osobní údaje, které naopak je nutno nechat diskrétními).

Příspěvek byl publikován v rubrice Komunální politika, Rozpočty, Zamyšlení, Zastupitelstvo se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.