Krajské a senátní volby 2020

Jak je asi již všeobecně známo, ve dnech 02. a 03. října 2020 se mají konat krajské a senátní volby. Konkrétně se budou volit zastupitelstva 13 krajů (kromě Prahy, která je obcí a krajem zároveň, takže ta přijde na řadu při komunálních (obecních) volbách) a do třetiny Senátu. V našem městě mají proběhnout oboje volby, protože letos je na řadě mj. právě senátní obvod Příbram. Případné druhé kolo senátních voleb se má konat (pokud v prvním kole nezíská žádný/-á z kandidátů/-tek nadpoloviční většinu hlasů už v prvním kole) o týden později, tj. 09. a 10. října 2020.

Kdy a kde ty volby budou

V Novém Kníně budou opět dva volební okrsky podle již zaběhlého pravidla – přejímám z oficiálního městského webu (http://mestonovyknin.cz/assets/File.ashx?id_org=10763&id_dokumenty=7534):

 • Volby se konají:
  • v pátek 02. října 2020 od 14.00 do 22.00 hodin a
  • v sobotu 03. října 2020 od 08.00 do 14.00 hodin
 • Místem konání voleb je přízemí Mincovny, a to
  • Pro volební okrsek č. 1 místnost vpravo od vchodu; ve volebním okrsku č. 1 volí občané, kteří mají trvalý pobyt v samotném Novém Kníně s výjimkou Sídliště (počítá se sem i Starý Knín, který je úředně veden nikoli jako část obce, nýbrž „pouze“ jako základní sídelní jednotka)
  • Pro volební okrsek č. 2 místnost vlevo od vchodu; ve volebním okrsku č. 2 volí občané, kteří mají trvalý pobyt v ostatních částech města, tj. v Libčicích, na Chramištích (oficiálně je tato část obce tuším v jednotném čísle, ale my jsme na to zvyklí takto), na Kozích Horách (včetně Hranic), v Sudovicích a v Novém Kníně v ulici Sídliště
 • Voliči do Zastupitelstva Středočeského kraje bude umožněno hlasování poté, co prokáže svou totožnost a občanství České republiky, a to buď platným občanským průkazem či platným cestovním pasem ČR.
 • Voliči do Senátu Parlamentu České republiky bude umožněno hlasování poté, co prokáže svou totožnost a občanství České republiky, a to buď platným občanským průkazem či platným cestovním pasem ČR, diplomatickým pasem, služebním pasem či cestovním průkazem.
 • Volební lístky budou dodány nejpozději 3 dny před volbami, v případě potřeba na žádost voliče ve dnech voleb je vydá okrsková volební komise na místě.
 • Případné II. kolo voleb do Senátu se uskuteční
  • 09. října 2020 od 14.00 do 22.00 hodin a
  • 10. října 2020 od 08.00 do 14.00 hodin
 • Volební lístky pro případné II. kolo senátních voleb budou k dispozici až na místě

Takže potud volný přepis informací z oficiálního městského webu.

Dodejme, že i v krajských a senátních volbách lze volit na voličský průkaz, avšak s jedním důležitým omezením. Voličský průkaz pro krajské volby můžete použít pouze na území svého kraje, voličský průkaz pro senátní volby pouze v témž senátním obvodu. Neboli opatří-li si Kníňák voličský průkaz, v Zalužanech volit může, v Mirovicích už ne.

Kvůli výskytu koronaviru je dobré vzít si vlastní psací potřeby na případné kroužkování preferenčních hlasů

A pak je zde samozřejmě otázka, „komu to hodit“.

To si každý musí rozhodnout sám. Mám samozřejmě nějaké preference, ti, kdo mě znají, asi tuší, jaké, ale zde je nehodlám vnucovat.

Pro váhající mám několik odkazů, podle nichž se mohou rozhodovat.

 • Poměrně osvědčená je Volební kalkulačka, na níž si lze ověřit názorovou shodu s kandidáty či stranami. Pro krajské a senátní volby by měla být k dispozici ve 2. polovině září.
 • Další web, který by možná pomohl při výběru, je tento: https://www.programydovoleb.cz/, kde jsou všechny kraje a senátní obvody, kde se v říjnu má volit.
 • Obecně platí:
  • Máte-li svého favorita, hoďte to jemu. Je-li takových více, je to trošku problém, protože do obálky lze vložit pouze po jednom hlasovacím lístku pro krajské a pro senátní volby. Ale přinejhorším si hoďte korunou.
  • Myslíte-li si, že žádná strana nesplňuje Vaše představy, můžete to hodit té straně (či kandidátovi), kterou považujete za nejmenší zlo.
  • A pokud všechny považujete za tak hrozné, že žádná není hodna Vašeho hlasu (či jste zastánci hesla „Kdyby na tom volby mohly něco změnit, už dávno by je zakázali“), můžete spáchat úmyslně neplatný hlas. Například místo oficiálního hlasovacího lístku dát do obálky svůj vlastní ručně vyrobený (ať je klidně vtipný, aspoň se volební komise pobaví, ale vulgaritám je žádoucí se vyhnout). Na výsledky voleb a rozdělení mandátů to sice bude mít stejný vliv, jako byste se k těm volbám neobtěžovali přijít vůbec, ale pokud nepřijdete, může to být považováno za projev lenosti či lhostejnosti, v případě úmyslně neplatného hlasu nikoliv.
Příspěvek byl publikován v rubrice Chramiště, Kozí Hory, Libčice, Nový Knín, Oznámení, Starý Knín, Sudovice se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.