Program staroknínské pouti 02.-04. října 2020

Stejně jako každý rok pořádá Římskokatolická farnost Starý Knín již tradiční pouť na počest patrona místního farního kostela svatého Františka z Assisi. Tradice je to přes třicet let stará – začalo se s ní krátce před koncem minulého režimu, tehdy drobet „na zapřenou“ tak, aby příslušné dozorové orgány o ní nevěděly – nebo aspoň „mohly nevědět“. Počínaje rokem 1990 se pouť koná zcela oficiálně.

Jak vypadá letošní program? Přejímám jej z webu staroknínské farnosti:

Pokračování textu

Rubriky: Kultura, Náboženství, Oznámení, Starý Knín | Štítky: , , , , , , | Napsat komentář

Krajské a senátní volby 2020

Jak je asi již všeobecně známo, ve dnech 02. a 03. října 2020 se mají konat krajské a senátní volby. Konkrétně se budou volit zastupitelstva 13 krajů (kromě Prahy, která je obcí a krajem zároveň, takže ta přijde na řadu při komunálních (obecních) volbách) a do třetiny Senátu. V našem městě mají proběhnout oboje volby, protože letos je na řadě mj. právě senátní obvod Příbram. Případné druhé kolo senátních voleb se má konat (pokud v prvním kole nezíská žádný/-á z kandidátů/-tek nadpoloviční většinu hlasů už v prvním kole) o týden později, tj. 09. a 10. října 2020.

Kdy a kde ty volby budou

V Novém Kníně budou opět dva volební okrsky podle již zaběhlého pravidla – přejímám z oficiálního městského webu (http://mestonovyknin.cz/assets/File.ashx?id_org=10763&id_dokumenty=7534): Pokračování textu

Rubriky: Chramiště, Kozí Hory, Libčice, Nový Knín, Oznámení, Starý Knín, Sudovice | Štítky: , , , , , | Napsat komentář

Očekávané události v září 2020

Následující soupis zaznamenává události, které byly plánovány na září 2020. Krizová opatření v souvislosti s pandemií choroby COVID-19 způsobované koronavirem SARS-CoV-2 se mění, a tak některé ze zde uvedených událostí mohou být zrušeny či co do rozsahu zmenšeny, případně přeloženy na dobu, která by podle pořadatelů mohla být příznivější. 

 • Sobota 16. května (přesah z minulých měsíců) až neděle 04.října 2020, Chotilsko, Drtinova galerie – výstava Nádherný svět ticha (ve spolupráci se Společnosti pro historii potápění)
 • Na září 2020 byla plánována výprava na Ledro  – kvůli pandemii koronaviru se neuskuteční. (Ale snad se do června 2021 život vrátí jakž takž k normálu – nebo si prostě na stálou přítomnost koronaviříka budeme muset zvyknout. Pak by se uskutečnila aspoň červnová výprava 2021 – a pak snad i ta zářijová)
   • Stav pandemie na Ledru k 01. září 2020: celkem nakažených 173, uzdravených 143 uzdravených, 30 zemřelých – tj. momentálně žádný aktivní případ – což je přece jen optimističtější než koncem května, kdy počet aktuálně nemocných byl 61 (nicméně v poslední době začal počet nemocných v provincii i v celé Itálii stoupat; relativně potěšitelní je to, že v provincii Trento už přes dva měsíce – aspoň podle statistik – na COVID-19 nikdo nezemřel a v rámci celé Itálie jsou počty nově zemřelých také ještě poměrně nízké. Více statistik v článku ze 6. srpna 2020 (ale postupně aktualizovaného)
 • Pátek 04. září od 17.00, Sudovice, stodola u čp. 2 (východní část zámeckého areálu) – vystoupení skupiny Patronky
 • Sobota 05. září 2020 od 09.30 – Nový Knín – start u sokolovny – Novoknínský cyklotrek
 • Sobota 12. září 2020 od 15.00 – Mníšek pod Brdy – barokní areál Skalka: koncert Nezmarů a Vojty Kiďáka Tomáška
 • Sobota 19. září 2020, Mokrovraty, před obecní restaurací na návsi – Podzimní pouť (poutní mše sv. však bude u místní kapličky sloužena až 28. září – tj. na den sv. Václava – od 17.00 hodin)
 • Sobota 19. září 2020, od 10.00 hod., Buš – Bušské posvícení (sportovní turnaj, jarmark, MasterChef Busch (soutěž ve vaření guláše), divadelní představení, holky Sokolky (taneční vsuvka), dechovka Toulavá kapela, Olga Lounová, ohňostroj, Jarda Hypochondr)
 • Čtvrtek 24. září 2020, Nový Knín, hostinec U Růžičků – beseda s Alexandrem Tomským (pořádá Trikolóra, hnutí Václava Klause ml.) – bohužel se to časově překrývá s jednáním zastupitelstva na radnici, které má začít ve stejnou dobu
 • Sobota 26. září 2020, Libčice, louka za Podhoreckými, hasičská soutěž O putovní pohár starosty obce Libčice – od 09.30 soutěž dětí, od 12.40 dospělýchzrušeno pro koronavirovou pandemii (pozn. MH: myslím si, že ono by to při dodržení nějakých opatření možná i šlo uspořádat, neb zas až tak velké davy se tam neshlukují, ale podle nejnovějších předpovědí počasí má být chladno a lít jako z konve, takže o hašení by se postaralo přímo samo počasí a celá soutěž  by připomínala spíš turnaj ve vodném pólu 🙂 )
 • Sobota 26. září 2020 od 15.00, Sudovice, klub Stodola (čp. 2 – východní část zámeckého areálu) – koncert country skupiny K.T.O. – Kamarádi táborových ohňů, hosté Flok S.K.H., vstupné 200 Kč. Informace na telefonu 603 220 545
  • Aktualizace: zrušeno k důvodu pandemie COVIDu-19
 • Sobota 26. září 2020 – Nový Knín, sokolovna – Noc sokolovenpřeloženo už na 12. června (neboli už se konalo) – pokud si akce nedá repete, ale zatím tomu nic nenasvědčuje.
 • Sledujte prosím rovněž:
     • celoroční kalendář událostí ze širšího okolí na webu MAS Brdy – Vltava; něco jako kalendář je zde: http://www.odbrdkvltave.cz/cs/hlavni-sekce-portalu/kalendar-akci (je asi postupně doplňován)
     • Akce novoknínského Sokola na rok 2020 jsou na sokolském webu zde: https://sokolnovyknin.cz/?p=1684
     • Poměrně bohatý kulturní program pravidelně připravuje synagoga (t.č. kulturní dům) v Dobříši, lze jej nalézt na adrese http://kddobris.cz/. Web bohužel nemá svůj RSS kanál (aspoň jsem jej zatím nenašel), jinak by se odkazy na nejnovější příspěvky objevovaly i v tomto blogu.
     • Kalendář akcí na Dobříšsku a Novoknínsku na rok 2020 jsem nakonec (2020-02-04) nalezl na webu Chotilska zde: https://chotilsko.cz/assets/File.ashx?id_org=5329&id_dokumenty=20030 a rovnou sem z něj přidal některé akce, především ty, které se týkají Nového Knína a blízkého okolí. (Některé dodatečné změny asi nelze vyloučit.)

Předběžná oznámení na další měsíce

 • Sobota 3. října od 17.30, Nový Knín, sokolovna – Koncert Bratří Ebenů – spolupořádají Římskokatolická farnost Starý Knín a Charita Starý Knín v rámci Staroknínské poutiZRUŠENO Z DŮVODU PANDEMIE KORONAVIRU
  • Program samotné pouti začíná ve staroknínském kostele sv. Františka z Assisi v pátek 02. října 2020 adoracemi před vystavenou Nejsvětější svátostí, končí 4. října 2020 od 10.30 tamtéž, program je v Novoknínském zpravodaji, možná se objeví i v tomto blogu. Uvidíme, jak bude epidemií ovlivněn zbytek programu pouti
 • Čtvrtek 08. října 2020 – start v Novém Kníně u sokolovny v 18.30 – Večer sokolských světel
 • Středa 28. října 2020 – pokládání věnců k pomníkům a hrobům obětí I. světové války
 • Sobota 31. října 2020, Nový Knín, asi restaurace Na Merendě:
  • asi od 13.00 Novoknínské dýňování
  • asi od 20.00 Dušičková párty
 • Sobota 07. listopadu 2020 – Nový Knín, sokolovna – vystoupení skupiny Odyssea – taneční zábava
 • Pátek 13. listopadu 2020, Nový Knín, Čáp – Svatomartinský lampionový průvod
 • Asi pátek 20. listopadu až sobota 19. prosince 2020, Nový Knín, Mincovna (muzeum) – (před)vánoční výstava betlémů
 • Pravděpodobně sobota 26. prosince 2020 od 16.00 hodin, Nový Knín, kostel svatého Mikuláše, vánoční koncert Staroknínského chrámového sboru a jeho hostů
 • Neděle a pondělí 27. a 28. prosince 2020 – Nový Knín, sokolovna – vánoční turnaje
 • Asi neděle 27. prosince 2020, Libčice, kaple sv. Jana a Pavla od 15.00 hodin, Rybova Česká mše vánoční Hej mistře v podání Staroknínského chrámového sboru a hostů

Pokračování textu

Rubriky: Kultura, Ledro, Libčice, Náboženství, Nový Knín, Očekávané události v měsíci, Starý Knín, Sudovice, Tělovýchova a sport | Štítky: , , , , , , , , , , | Napsat komentář

Čápa ohrožuje návrh novely zákona

Jak uvedl web Čápa, do Sněmovny míří návrh zákona, který by ve svém důsledku znamenal konec dětských skupin (včetně jednotlivých poboček Čápa), jak je známe dnes. Velmi stručně napsáno: nově by bylo nutno dodržet přísnější podmínky, například mít oddělené prostory na spaní dětí, a krom toho (a to snad je ještě závažnější) by se z dětských skupin staly jesle, což by znamenalo, že by šlo o zařízení pouze pro děti do tří let. A vedle toho by stát na chod těchto – nově již jeslí – přispíval nižší částkou než dosud (rzpočet je děravý stále, v současné koronakrizi dvojnásob, takže do jisté míry to lze pochopit, na druhé straně se můžeme ptát, zda nejde o úspory v duchu hesla „šetřit se musí, ať to stojí, co to stojí“), což by službu samozřejmě dále prodražilo.

Je tedy pochopitelné, že pracovnice Čápa (a předpokládám i dalších organizací poskytujících podobné služby) se snaží vyvíjet aktivity, které schválení této novely zákona (aspoň v nyní navrhované podobě) zabrání. Jednou z nich je posílání dětských obrázků do Poslanecké sněmovny (na webu Čápa je zde: https://www.dccap.cz/obrazek-pro-poslance/), druhou petice (informace o ní naleznete zde: https://www.dccap.cz/petice-na-zachranu-detskych-skupin/). Pokračování textu

Rubriky: Komunální politika, Nový Knín, Sudovice | Štítky: , | Napsat komentář

Výluka na trati Praha – Dobříš v srpnu až říjnu 2020

Od 1. srpna do 11. 14. října (aktualizováno 2020-07-31 – omlouvám se za nepřesnost) proběhne výluka na trati Praha – Dobříš, a to v úseku Vrané nad Vltavou – Dobříš (Skochovice budou obsluhovány pouze vlaky ve směru na Čerčany). (Aktualizace 2020-09-06: Zaslechl jsem, že se výluka protáhne do konce října, zatím to ale mám z třetí ruky. Aktualizace 2020-09-16: Výluka se protáhne do 1. listopadu, neboli vlaky by měly začít opět jezdit na Dušičky.)

Přestup na náhradní autobusovou dopravu bude v Praze – Zbraslavi, obsluhovány nebudou stanice Měchenice a Klínec. V Malé Hraštici bude zastávka náhradní autobusové dopravy na autobusové zastávce na návsi, podobně v Nové Vsi pod Pleší (neboli autobusy nebudou zajíždět k nádražím), v Mokrovratech u prodejny a ve vilové čtvrti.

Hlavním důvodem k tak dlouhé výluce je rozsáhlejší oprava mostu přes Vltavu u Měchenic (ale něco se bude opravovat i jinde na trati, poblíž Mníšku bylo lze už teď spatřit u kolejí naskládané pražce na výměnu). Situace je „zpestřena“ ještě tím, že výluka probíhá i na trati Praha – Beroun a část vlaků je vedena odklonem přes most Inteligence a Krč, což trochu „nabouralo“ i jízdní řád mezi Prahou a Vraným. (Aktualizace 2020-09-16 – aspoň tohle už neplatí a z Prahy vlaky odjíždějí podle pravidelného jízdního řádu.)

A pak je situace „zpestřena“ i prázdninovým rozkopáním Štěchovic, což mělo pro změnu vliv na vedení autobusových linek PID.

Výlukový jízdní řád lze najít na webu Českých drah.

Rubriky: Oznámení, vlaky, železnice | Štítky: , , , , , | Napsat komentář

Termíny zasedání zastupitelstva v roce 2020

Na oficiálním městském webu se konečně objevily termíny zasedání zastupitelstva a rady města (poté, co dvě zasedání zastupitelstva už proběhla). Zachován zůstává obvyklý zasedací den, totiž čtvrtek .

 • Termíny jsou tyto:
  • 12/2020 čtvrtek 16. ledna od 19.00 hod.
  • 12/2020 čtvrtek 20. února od 19.00 hod.
  • 13/2020 čtvrtek 24. dubna od 19.00 hod. – Pozor, je možné, že jeho konání bude ovlivněno krizovým stavem – pak by se konalo „distančně“ a v souvislosti s nouzovým stavem i výjimečně bez účasti veřejnosti (ovšem pak by mělo i omezenou agendu na ty nejnutnější věci, nicméně by tím bylo znemožněno pořízení reportáže z mé strany) – více na webu Ministerstva vnitra– uvidíme však, jak se do té doby situace vyvine (pozn. MH 2020-04-03_ další možností je zasedání přeložit na dobu zmírnění epidemických opatření, pokud není nutno něco řešit opravdu nevyhnutelně – k dnešnímu dni se toto zdá být nejpravděpodobnějším).
  • 14/2020 čtvrtek 25. června od 19.00 hod. – pravděpodobně výjezdní v Libčicích – podle Novoknínského zpravodaje rovněž u šišatého stolu
  • 15/2020 čtvrtek 17.24. září od 19.00 hod. (opraveno 2020-09-06)
  • 15/2020 čtvrtek 19. listopadu od 19.00 hod.
 • Zasedání by se měla většinou konat u šišatého stolu v podkroví radnice, výjimkou bývá  zasedání červnové, které se obvykle koná jako „výjezdní“ v Libčicích – lze předpokládat, že i letos tato tradice zůstane zachována.
 • Zasedání rady jsou neveřejná, proto je zde neuvádím tak podrobně – nicméně najít je lze na oficiálním městském webu zde:
 • Z téhož dokumentu ostatně byly převzaty i termíny zasedání zastupitelstva

Pokračování textu

Rubriky: Komunální politika, Nový Knín, Oznámení, Termíny zasedání zastupitelstva, Zastupitelstvo | Štítky: , , , , , | Napsat komentář

Veřejná sbírka na opravu střechy sokolovny

Tělocvičná jednota Sokol Nový Knín vyhlašuje veřejnou sbírku na opravu střechy sokolovny.

 • Nejprve ty nejpodstatnější údaje:
  • Jelikož každá veřejná sbírka musí být řádně zaregistrována a schválena. je zde na místě uvést příslušné osvědčení. Toto osvědčení vydal Krajský úřad Středočeského kraje a dal mu č.j  091534/2018/KUSK.
   • To, že sbírka opravdu byla řádně vyhlášena a probíhá (a to už od 20. července 2018), lze najít na webu Ministerstva vnitra zde: http://aplikace.mvcr.cz/seznam-verejnych-sbirek/Detail.aspx?id=10861 (jen tam vnitráci mají drobnou chybku, protože si jaksi nevšimli, že sokolské jednoty opět – stejně jako za Rakouska-Uherska a první republiky – používají ve svých názvech slovo „tělocvičná“, nikoliv „tělovýchovná“, jak se to psalo za minulého režimu).
  • A ti, kdo uvažují o tom, že by přispěli, samozřejmě potřebují vědět, jakým způsobem to lze učinit. Možnosti jsou dvě:
   • Tou první je bankovní převod – tím lze přispět na zvláštní (sbírkový) bankovní účet zřízený Tělocvičnou jednotou Sokol Nový Knín právě pro účely této sbírky (takto to vyžaduje příslušný zákon). Tento účet je zřízen u ČSOB, a.s., Radlická 333/150, 150 57 Praha 5 a má číslo 283975800/0300. Ti, kdo nechtějí být uvedeni v seznamu dárců, nechť tuto skutečnost uvedou v poznámce.
   • Tou druhou možností je vhození do sbírkové pokladničky v podatelně městského úřadu u paní Jany Kolkové.
  • Pravidla pro organizování veřejných sbírek lze nalézt na webu Ministerstva vnitra, a to zde: http://www.mvcr.cz/clanek/obcanske-aktivity-118893.aspx?q=Y2hudW09NQ%3d%3d

Pokračování textu

Rubriky: Nový Knín, Oznámení, Tělovýchova a sport | Štítky: , , , , | Napsat komentář

Floriánek u Chramišť znovu změnil podobu

Svatý Florián u Chramišť

Svatý Florián u Chramišť

Zásluhou mně neznámých lidí opět pozměnil svou podobu mnohokrát těžce zkoušený svatý Floriánek u Chramišť (nicméně nachází se na katastrálním území Kozí Hory – těsně při katastrální hranici, kterou má za zády). Neznámí dobrodinci doplnili chybějící části sochy, která teď vypadá přece jen aspoň trochu lidsky. Co by na to řekli (či co řeknou, až to uvidí) památkáři, nevím, ten světcův obličej se od toho předchozího (a zřejmě i původního) dost liší, ale pořád je to lepší než to torzo, které tam bylo ještě nedávno. Další otázkou samozřejmě je trvanlivost této opravy – bylo by přece jen trochu hloupé, kdyby to vydrželo jen na staroknínskou pouť a pak to dílo rozpustil první větší podzimní déšť.

Rubriky: Chramiště, Kozí Hory, Kultura, Náboženství, Zprávy | Štítky: , , , , | Napsat komentář

Zasedání zastupitelstva 24. září 2020 v náhubcích a ve věcném tónu

Zastupitelstvo u šišatého stolu v náhubcích

Zastupitelstvo u šišatého stolu v náhubcích

-Dne 24. září 2020 se ke svému řádnému zasedání opět sešlo městské zastupitelstvo, a to opět u oblíbeného šišatého stolu v podkroví radnice. A protože nám po okolí šplouchá druhá vlna koronavirové pandemie, odehrávalo se hezky stylově v příslušných náhubcích, tedy rouškách.

Na rozdíl od minulých dvou se toto zasedání odehrálo za přítomnosti části opozice (konkrétně přišli tři opoziční zastupitelé). Což asi mělo za následek to, že se délka toho jednání drobet protáhla, ale:

 • vesměs šlo o věcné připomínky pro dobro věci a
 • částečně se ono jednání protáhlo i díky poměrně obsáhlé diskusi, o kterou se přičinili zejména občanky a občané Starého Knína. Mluvilo se o mnohém, počínaje dlouholetou bolestí, kterou je mizerný stav cest (i o tom, kdo a proč prosadil cestu z Paškovy do Reinišovy ulice), pouliční osvětlení jehož svítivost je – s menší nadsázkou – srovnatelná s petrolejkami, o tom, kdo dopustil výstavbu toho „ne zcela bytového“ domu u benzínky (jako bytový nemá šanci být při takové blízkosti té pumpy zkolaudován) a ještě asi o něčem.

Asi nejzajímavějším z projednávaných bodů bude vyhodnocení nabídek na svoz TKO – tj. laicky řečeno kdo nám bude vyvážet popelnice. Smlouva s dobříšským DOKASem platí do konce roku a je potřeba to řešit. A zrovna zde se jednání trochu protáhlo, protože se řešila zejména otázka, nakolik má být cena svozu jediným kritériem umístění ve výběrovém řízení. Protože co když se přihlásí nějaká firma, která nabídne bezkonkurenční cenu, ale pak se ukážou třeba závady v kvalitě služeb, například ne na všechna místa bude schopna firma zajet a někteří obyvatelé budou muset valit popelnice od baráků hodně daleko apod. Zrovna tohle byl bod, do kterého poměrně aktivně vstupovali zástupci Zlatohorců, ale opakuji, bylo to věcné (kdo pamatuje některá notně chaotická zasedání z minulého volebního období, by se asi divil). Nakonec se definitivní podobu výběrového řízení odsouhlasit nepodařilo, ale protože za týden končí září a od ledna sem už DOKAS jezdit nebude, neboli čas kvapí, není možné čekat na příští zasedání zastupitelstva. Tudíž zpracováním podmínek byla pověřena rada města s tím, že budou přizváni i zástupci opozice a osloveni odborníci z branže, kteří by při stanovení nejvhodnějších kritérií mohli pomoci. Jednou z možností je právě kdosi z DOKASu, protže u něj nehrozí, že by ty podmínky šil sobě na míru.

Zde stojí za to vysvětlit, proč zde DOKAS končí. Věc se má tak, že jde o eseróčko, jehož stoprocentním vlastníkem je město Dobříš. A podle jakýchsi (či čeho vlastně) stanov musí 80 % své kapacity věnovat právě Dobříši. Tím, že vyváží v Novém Kníně, už tyto podmínky porušuje (NK je natolik velký, že už se do těch zbývajících 20 % nevejde) a firma za to už dostala nějaké pokuty.

Dalším zářezem do rozpočtu je potřeba odkoupit pozemky pod letním kinem, které se po roce 1990 dostaly do vlastnictví soukromé firmy. Je to řešeno smlouvou o smlouvě budoucí, na jejímž základě bude město ony pozemky splácet a po doplacení bude uzavřena definitivní kupní smlouva. Každopádně je to potřeba, aby město mohlo s tímto kulturním stánkem řádně nakládat (a například podle možností vrazit něco do oprav – ten areál by si to zasloužil). A pokud se toto nevyřeší, město by té firmě samozřejmě muselo platit nájem z těch pozemků apod.

Rozpočtové opatření reagovalo na vládní kompenzaci výpadků daňových příjmů, které se původně obecních rozpočtů vůbec neměly dotknout, pak se jich dotkly (a výrazně) a teď mají být kompenzovány (uvidíme, jak to bude vypadat nyní v dalších měsících druhé COVIDové vlny).

Projednávaly se i vodovod a kanalizace v Libčicích. Že tam žádná kanalizace není a s vodou to také je všelijaké? Právě proto. Aby tam v budoucnu nějaká ta kanalizace byla a vodovod také – proto se projednával koncept žádosti o příslušnou dotaci ze Středočeského kraje, a to v tomto případě na zpracování projektové dokumentace.

Další body jsou do značné míry rutinní záležitosti – prodeje a koupě pozemků, často za účelem narovnání faktického stavu – když ploty vedou jinudy, než co je v katastru, a současný „stav plotů“ nevadí. Dva body ovšem ze zasedání vypadly, ne kvůli nedostatku vůle zastupitelstva, ale prostě proto, že nebyl hotov geometrák.

Některé osobní údaje v jsem zcenzuroval z důvodu jejich ochrany.

Poznámka: Článek zveřejňuji kolem 23.35 hodin, berte však prosím na vědomí, že v té době se na něm stále ještě pracuje – a po noční přestávce se na něm bude zřejmě pracovat i zítra. Děkuji za pochopení.

Poznámka 2: Práci na této zprávě přerušuji o půlnoci, pokračování zase po ránu. Děkuji za pochopení a dobrou noc!

Poznámka 3: Něco jsem doplnil 2020-09-25 dopoledne, ale stále to ještě není hotové, ještě zde dojde ke změnám. Prosím o strpení, musím se věnovat i jiným věcem. Děkuji za pochopení.

Poznámka 4: Něco málo doplněno 2020-09-25 večer. To nejpodstatnější už tam snad je, i když něco málo ještě chybí. Pokračování textu

Rubriky: COVID-19, Komunální politika, koronavirus, Nový Knín, Reportáže, SARS-CoV-2, Zastupitelstvo, Zprávy | Štítky: , , , , , , , , , , , | Napsat komentář

COVID-19: zrušeno i vystoupení KTO

Po odvolání vystoupení Bratří Ebenů a oslav skautského oddílu postihl tentýž osud i koncert KTO, který se měl konat v klubu Stodola v Sudovicích 26. září 2020.

Rubriky: COVID-19, koronavirus, Kultura, Oznámení, SARS-CoV-2, Sudovice | Štítky: , , , | Napsat komentář

Zrušení koncertu Bratří Ebenů a oslav 30 let skautského oddílu

Koncert Bratří Ebenů, který se měl konat 03. října  2020 od 17.30 v novoknínské sokolovně je zrušen z důvodu vývoje epidemie COVIDu-19 na území Středočeského kraje.

Z téhož důvodu jsou zrušeny i oslavy 30 let skautského oddílu Koťata, které se měly konat rovněž 03. října 2020 ve skautské klubovně (Žižkova 43).

Rubriky: COVID-19, koronavirus, Kultura, Náboženství, Nový Knín, Oznámení, SARS-CoV-2 | Štítky: , , , | Napsat komentář

Program zasedání zastupitelstva 24. září 2020

Dne 24. září 2020 od 19.00 hodin ke svému řádnému zasedání opět sejde městské zastupitelstvo, a to opět u oblíbeného šišatého stolu v podkroví radnice (uvidíme, zda zde ještě nedojde k nějaké změně místa kvůli koronavirové pandemii, každopádně náhubky s sebou). Asi nejzajímavějším z projednávaných bodů bude vyhodnocení nabídek na svoz TKO – tj. laicky řečeno kdo nám bude vyvážet popelnice. Smlouva s dbříšským DOKASem platí do konce roku a je potřeba to řešit. Dalším zářezem do rozpočtu je potřeba odkoupit pozemky pod letním kinem, které se po roce 1990 dostaly do vlastnictví soukromé firmy – ale snad se podaří dohodnout splátkový kalendář a náklady tak rozložit do více let. Každopádně je to potřeba, aby město mohlo s tímto kulturním stánkem řádně nakládat (a například podle možností vrazit něco do oprav – ten areál by si to zasloužil). Rozpočtové opatření zatím těžko komentovat, uvidíme, jak souvisí s koronavirovým propadem příjmů (lepší by samozřejmě bylo, kdyby šlo o rutinní záležitost, do které jsou místní samosprávy tlačeny stávajícími předpisy, koronavirus nekoronavirus – poznámka MH 2020-09-24: jde o vládní koronavirovou kompenzaci výpadků příjmů – pravda, nakolik úplnou – záleží na výpadcích v dalších měsících).

Další body jsou do značné míry rutinní záležitosti – prodeje a koupě pozemků, často za účelem narovnání faktického stavu – když ploty vedou jinudy, než co je v katastru, a současný „stav plotů“ nevadí.

Zatím zveřejňuji ty podklady, které přišly, další, až budou k dispozici. Některé osobní údaje v programu jsem zcenzuroval z důvodu jejich ochrany.

K prodeji části pozemku 160/1 podklady nepřišly, vyhledal jsem si tedy onen pozemek – nachází se nad restaurací Na Merendě a možná trochu zasahuje do vozovky Pivovarské ulice (a možná jde právě o tenhle cancourek). Vizte obrázek:

Pokračování textu

Rubriky: COVID-19, Komunální politika, koronavirus, Nový Knín, Oznámení, SARS-CoV-2, Zastupitelstvo | Štítky: , , , , , , , , , , , | Napsat komentář

Novoknínský cyklotrek 2020

Novoknínský cyklotrek 2020, na jaře odložený kvůli pandemii COVID-19, se uskuteční 05. září 2020. Uzávěrka přihlášek je 31. srpna 2020, přihlášky jsou možné přes Mezisíť, a to ze stránky, která je akci věnována (https://sokolnovyknin.cz/?p=1749), kde jsou k dispozici podrobnosti o celé akce. Startovné 100 Kč dospělí, 50 Kč 6-15 let, zdarma děti do 6 let. Možná je i registrace na místě, budou-li ještě volné kapacity (akce je omezena počtem 200 účastníků/-nic), v takovém případě je ale startovné vyšší – 150 Kč dospělí, 70 Kč děti od 6 do 15 let. Start 05.09.2020 (kategorie Pohodáři individuálně od 09.30 hodin, kategorie Draci hromadně v 10.00 hodin – více na výše uvedeném webu akce).

Poznámka | Posted on by | Napsat komentář

Za pilou u Vozničáku probíhají hasičské soutěže

Dětská hasičská soutěž

Dětská hasičská soutěž

Na louce za pilou u Voznického potoka (již na staroknínském katastru) od dopoledne probíhají hasičské soutěže.

Od deseti hodin měly probíhat dětské soutěže, ale začátek se malinko zdržel. Příliš to nevadilo, protože kvůli situaci způsobené výskytem koronaviru zájem nebyl úplně největší. Přihlášeno sice bylo celkem deset družstev, ale všechna byla ze Zahořan (celkem tři: přípravka, mladší a starší žáci), Libčic (čtyři družstva – mladší A a B, starší A a B), Bojanovic (2 družstva: mladší a starší) a Křepenic (1 družstvo – starší). Přípravky, mladší a starší žáci se hodnotili zvlášť, a tak nejhorším umístěním bylo páté místo (ale ani to nezůstalo zcela bez ocenění). A Zahořany, které jako jediné postavily přípravku, měly jedno první místo jisté předem. Zde však je nutno podotknout, že na ona první místa dosáhly i ve zbývajících věkových kategoriích, tj. v mladších i starších žácích. A nebyl to první takový úspěch. Pokračování textu

Rubriky: Hasiči, Reportáže, Starý Knín, Tělovýchova a sport | Štítky: , , | Napsat komentář

Klid na práci – článek pro Novoknínský zpravodaj a reakce paní Michálkové

Následující text se skládá z článku Klid na práci zveřejněného v Novoknínském zpravodaji číslo 7/2020 a z reakce předsedkyně finančního výboru novoknínského zastupitelstva paní Jaroslavy Michálkové.

Nejdříve ten článek: 

Klid na práci

Klid na práci byl ještě před 31 lety oblíbeným zaklínadlem představitelů tehdejšího režimu. Různí disidenti a podobní živlové tak byli považováni za nepřátele, kteří brání tomu, aby nedostižné úspěchy společnosti byly ještě závratnějšími. Nebýt jejich kafrání, byl by například poměr množství vyrobeného semtexu vůči množství vyrobeného toaletního papíru nejméně dvojnásobný, podobně poměr vyrobených samopalů vůči množství dámských vložek, atd. Pokračování textu

Rubriky: Komunální politika, Rozpočty, Zamyšlení, Zastupitelstvo | Štítky: , , , , , , , , | Napsat komentář

Běh na Veselý vrch 2020

Ti, kdo litovali, že kvůli koronavirové pandemii byl na jaře zrušen běh na Veselý vrch, se dočkají nyní koncem srpna, a to i přesto, že počet nakažených je srovnatelný s tím, který tu byl v době nejpřísnějších protiepidemických opatření.

Uskuteční se 30. srpna 2020. Prezence zájemců proběhne od 09.00 do 10.00 hodin na fotbalovém hřišti v Prostřední Lhotě, start bude v 10.30 hodin s tím, že účastnící s trekovými holemi vyrazí už v 10.00 hodin.

Dodejme, že již ode dneška až do neděle 30. srpna 2020 se koná na chotilské návsi Chotilská pouť a v sobotu 29. srpna 2020 v areálu Chotilského muzea zároveň Chotilské posvícení (součástí bude i mše sv. u kapličky sv. archandělů Michaela, Gabriela a Rafaela na chotilské návsi v sobotu od 15.00 hodin.

Rubriky: Chotilsko, Mokrsko, Prostřední Lhota | Štítky: , , , , , , , | Napsat komentář