Jak na fotky na Yandexu

Aktualizace 2018-12-15

Větší část následujícího článku je bohužel již neaktuální. Yandex svůj fotohosting ke konci dubna 2018 poněkud „vylepšil“, totiž tak, že služba není příliš rozumně použitelná (přenosem na službu disk.yandex.ru. což je cloudové úložiště Yandexu; pro osobní uschování souborů dobré, pro zveřejňování materiálů, např. fotek,  už tolik ne). Nicméně odkazy na dříve nahrané fotky zůstávají v platnosti a tyto fotky lze odtamtud nadále stahovat. Jen mé nové fotky tam jaksi už nepřibudou. Uvidím, jak dopadnou pokusy se zatím poměrně novým fotohostingem fotoload.ru (zda tam nebude pro bezplatné umístění fotek příliš nízký limit apod.), každopádně je to jedna z možností, jak dál.

Ostatně fotky, které jsou nějak encyklopedicky významné, v rámci časových možností nahrávám (už od roku 2007) na commons.wikimedia.org, což je společné úložiště mediálních souborů se svobodnými licencemi používanými ve Wikipedii (svobodná encyklopedie Wikipedie a Commons jsou součástí téhož projektu a řízeny touž organizací). Takže s částí mých fotek se setkáte tam (https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:ListFiles/Milo%C5%A1_Hl%C3%A1vka&ilshowall=1).

Každopádně je škoda, že soudruzi z Yandexu tuto službu „přiskřípli“, byla velmi kvalitní – a kdyby byli bývali dodělali rozhraní v dalších jazycích, třeba včetně češtiny, mohli třeba konkurovat Flickru. Ale „kdyby“ nejen zde jaksi neplatí.

Konec aktualizace

V příspěvcích tohoto blogu se poměrně občas objevuje sdělení, že další fotky z té či oné události jsou umístěny v úložišti fotek na Yandexu – a následuje adresa příslušného alba. Jsem si vědom toho, že web je v ruštině a zejména čtenářky a čtenáři mladšího data narození nejsou s tímto jazykem v příliš důvěrném vztahu, a proto považuji za vhodné uvést některé rady, které pomohou užít si zobrazených snímků co nejvíce. V poslední době (cca v květnu 2014) rozvrh obrazovky pro prohlížení fotek doznal určitých změn – některé nápisy byly nahrazeny ikonkami, takže ovládání není tolik vázáno na znalost ruštiny jako dosud, nicméně návod není od věci ani nyní.

Každé album na Yandexu obsahují buď přímo fotografie, nebo další, „podřízená“ alba, nikdy se zde nemíchá obojí dohromady. V případě kliknutí na náhled fotografie se zobrazí tato fotografie, v případě kliknutí na náhled alba se otevře toto album (a to se skládá opět buď z fotografií nebo z vnořených alb).

Rozlišení snímků je možno upravit kliknutím na ikonku dvou překrývajících se obdélníků

Kde změnit velikost fotky

Kde změnit velikost fotky

(dříve se tam nacházel nápis „В другом размере“, =v jiném rozměru / velikosti), který se nachází pod pravou stranou dolního okraje obrázku; zde lze vybrat ze dvou rozlišení – menšího a většího. Otevření obrázku v původním rozlišení se přesunulo pod ikonku tří teček nalevo od oněch dvou obdélníčků.

Kde lze otevřít originál

Kde lze otevřít originál

Případný originál se otevře v novém panelu či okně prohlížeče. (Pokud by se nevešel na obrazovku, přizpůsobí se jejímu rozlišení, na opravdu originální velikost se přepneme kliknutím levého tlačítka myši na obrázek, pak ale nebude vidět celý.) Obrázek je možné stáhnout z menu, které se otevře po kliknutí pravým tlačítkem myši (toto menu už je záležitostí prohlížeče, čili většina čtenářů by ho měla mít česky; pozor, obrázek se stáhne v takové velikosti, v jaké se zobrazoval, tj. v plném rozměru se stáhne, pokud jste si jej dali v plném rozměru zobrazit).

Lze zobrazit i EXIF informace.

Lze zobrazit i EXIF informace.

Submenu Поделиться (Rozdělit se) – umožňuje vygenerovat odkaz pro různé „sociální sítě“. Jak pro oblíbenou ruskou „ВКонтакте“ (V kontaktu), tak třeba americký Facebook (Ksichtokniha).

Nechybí ani možnost dát odkaz na fotku do své stránky například v Ksichtoknize

Nechybí ani možnost dát odkaz na fotku do své stránky například v Ksichtoknize

Z fotky na fotku lze přecházet klikáním na obrázek při pravém (vpřed) či levém (vzad) okraji. A nebo také stisknutím kláves s příslušnými šipkami.

Pro srovnání zde ponechávám snímek části obrazovky s Yandexem a fotkami na něm v předchozí podobě. Pro případné zvětšení na obrázek klikněnte.

Původní podoba prohlížeče fotografií na úložišti Yandexu

Byla poslední změna k lepšímu nebo k horšímu? To nechť každý posoudí sám, podstatné je, že zůstala zachována možnost zobrazit a stáhnout obrázek v původním rozlišení. (To je rozdíl proti např. Babišovu serveru rajce.net, které nahrávané fotky „optimalizuje pro prohlížení na webu“, neboli, pokud tomu dobře rozumím, zmenšuje. Každopádně je to dobrý důvod nahrávat fotky sem.)

 

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.