Kam do kostela

Následující text si rozhodně neklade nárok na úplnost, ale tam, kde mi je známa existence nějaké církve či náboženské společnosti, snažím se uvést příslušné údaje.

Nuže, kam můžeme vyrazit z Nového Knína do kostela (či jiného zařízení jemu na roveň postaveného)?

Církev římskokatolická

Nejjednodušší to mají římští katolíci (a římské katoličky – pokud dále budu o věřících jednotlivých vyznání psát v mužském rodě, je to jedině z důvodu zjednodušení jazyka) – ti mají kostel, ba přímo dva kostely (byť oba „obsluhované“ týmž farářem), v místě: jednak farní kostel sv. Františka z Assisi na hřbitově ve Starém Kníně, jednak kostel sv. Mikuláše na náměstí v Novém Kníně.

Mše v Novém Kníně: Pondělí, úterý, pátek a sobota (v sobotu s nedělní platností) v době letního času od 18 hodin, jinak od 17 hodin, ve středu od 08 hodin.

Mše ve Starém Kníně: neděle od 10.30 hodin.

Dále staroknínský farář obsluhuje kostely v Boroticích (mše v neděli od 08.30 hodin a ve čtvrtek od 16.45 hodin), na Živohošti (neděle od 15 hodin) a ve Velké Hraštici (první sobota v měsíci od 15 hodin).

V některých případech mohou proti obvyklému pořádku bohoslužeb nastat výjimky – například v době dovolených, poutí apod.

Od prosince 2013 se lze o případných výjimkách v rozpisu bohoslužeb informovat i na tehdy vznikém webu staroknínské farnosti.

Nejbližší sousední římskokatolické farnosti jsou v Mníšku pod Brdy (nedělní mše od 08.00 hodin), na Dobříši (nedělní mše od 09.00 hodin) a v Neveklově.

Českobratrská církev evangelická

Českobratrská církev evangelická má nejbližší farní sbor na Dobříši, nedělní bohoslužby v tamním evangelickém kostela probíhají od 10.30 hodin (dlouhá léta bohoslužby začínaly v 10.00 hodin, k posunu došlo v souvislosti s připojením hořovického sboru po Velikonocích 2016), případně v některé důležité církevní svátky (Boží hod vánoční; o Velikonocích bohoslužby probíhají vedle Božího hodu též na Velký pátek, ale večer – zpravidla od 19 hodin). Zpravidla v první neděli v měsíci (a ve svátky) je součástí bohoslužeb vysluhování Večeře Páně.

Další sbor ČCE se nachází ve Hvozdnici, nedělní bohoslužby se konají od 09.30 hodin (existuje snaha vysluhovat Večeři Páně rovněž vždy první neděli v měsíci). Podobně jako dobříšský i hvozdnický sbor koná bohoslužby kromě nedělí o Velikonocích na Velký pátek večer a o Vánocích na Boží hod (v obvyklou dopolední hodinu). V některých letech se konají bohoslužby i na Silvestra večer či na Nový rok v obvyklou dopolední hodinu (lépe je přesvědčit se na webu). (Uvedený stav platí i 2019-08-06)

Křesťanské společenství víry

Na Dobříši se nachází rovněž sbor Křesťanského společenství víry – bohoslužby se konají od 09 hodin v sále tamního kulturního domu (kdysi synagogy).

Svědkové Jehovovi

Na Dobříš to mají na své bohoslužby nejblíže rovněž Svědkové Jehovovi (nedělní bohoslužby v tamním Sále Království bývají od 16 hodin (stav ze začátku října 2011 – ke dni 2019-08-06 neověřováno), kromě velikonoční Památné slavnosti, která začíná až po západu Slunce).

Církev československá husitská

Církev československá husitská má v současnosti nejbližší farnosti v Hostomicích (bohoslužby v každou lichou neděli a svátky od 10.30 hodin) a v Příbrami na Březových Horách (Sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra, bohoslužby v neděli od 09.00 hodin). (Ke dni 2019-08-06 neověřováno, některé informace mohou být zastaralé.)

Církev adventistů sedmého dne

Do Příbrami se můžeme vypravit i na bohoslužby Církve adventistů sedmého dne, a to do Hornické ulice č. 327 (Waldorfská škola, poblíž Theuerova nám.), a to v sobotu (kterou adventisté dodnes uznávají jako den sváteční) od 09.15 hodin. Lze se vypravit i do Štětkovic u Sedlčan (Štětkovice 79 – v západním sousedství tamního obecního úřadu), kde sobotní bohoslužby začínají od 10 hodin (stav k dubnu 2016: bohoslužby se konají o sobotách od 10 hodin střídavě ve Štětkovicích a Sedlčanech – tam se konají na Komenského náměstí 70 – pár desítek metrů jihovýchodně od obchodního domu Rozvoj na Masarykově náměstí či pár desítek metrů severovýchodně od kostela svatého Martina). Několik sborů je pochopitelně i v Praze. (ke dni 2019-08-06 neověřováno, nemusí být zcela aktuální)

Evangelická církev metodistická

Nejbližší bohoslužby Evangelické církve metodistické se konají v Sedlčanech, v Havlíčkově ulici 442 (východně od kulturáku) vždy v neděli od 09.30 hodin.

Obec křesťanů

Nejbližší nedělní bohoslužby Obce křesťanů se konají v Praze v kapli sídla společnosti v ulici Na Špejchaře č. 3 (v sousedství izraelské ambasády) od 10.30 hodin. (Doplněno 2019-08-06)

Náboženská společnost českých unitářů

Nejlépe dostupná unitářská bohoslužebná shromáždění se konají v Praze, v paláci Unitaria; nedělní programy od 10.30 hodin v sále Norberta Fabiána Čapka s vchodem z Anenské ulice č. 5 (v létě 2019 jsou z důvodu rekonstrukce sálů programy přesunuty do Karlovy ulice č. 8), další programy se konají i v jiných dnech. V Praze působí též anglojazyčná unitářská náboženská obec. Minulostí jsou občasná (jednou za měsíc) středeční shromáždění v Sedlčanech (konala se v tamní městské knihovně). Dalšími místy, kde nyní (srpen 2019) působí české, moravské a slezské unitářské náboženské obce, jsou Brno, Plzeň, TepliceLiberec (s místními skupinami Husa a (nyní se v útlumu nacházející) Vltava) či Ostrava. Místní skupina v Německém (Havlíčkově) Brodě je součástí Obce širšího společenství českých unitářů. (Aktualizováno podle webu k 2019-08-06)

Kvakeři

Kvakeři neboli Společnost Přátel se scházejí nejblíže v Praze na náměstí I.P. Pavlova nad Cross Café (zvonek HE Consulting Q) , setkání začínají v neděli od 10.00 hodin. (Aktualizováno podle webu k 2019-08-06)

Federace židovských náboženských obcí

Rovněž nejbližší fungující synagogy najdeme v Praze. Bohoslužby (sobotní, jak je v židovské víře stanoveno) se konají pravidelně v Jeruzalémské, Španělské, Vysoké a Staronové synagoze, posledně jmenovaná synagoga je zároveň jednou z nejcennějších židovských památek vůbec, protože se jedná o vůbec nejstarší dochovanou synagogu v Evropě.

V minulosti existovaly synagogy i mnohem blíže, avšak ty již neslouží svému původnímu účelu: v Čelině (již po požáru v roce 1901 byla přestavěna na obytný dům), na Dobříši (Stará synagoga zbořena v 60. letech 20. století, Nová synagoga přestavěna na kulturní dům), Sedlčanech (součást průmyslového podniku), na Příbrami (zbořena v 50. letech 20. století) či Kosově Hoře (soukromý majetek, možnost dohodnout prohlídku – s výjimkou sobot a židovských svátků – budovu vlastní věřící židovská rodina; kolem synagogy se nachází nevelké, ale relativně dobře zachovalé židovské ghetto, které stojí za návštěvu).

Islám

Také muslimové a muslimky mají nejbližší mešitu v Praze, a to v Kyjích v Blatské ulici č. 1491 (PSČ 198 00), případně informační centrum a modlitebnu v ulici Politických Vězňů 14 v Praze 1 (vchod z Pasáže Jiřího Grossmanna) – páteční kázání v arabštině a češtině od 14.00 hodin. Podrobnější seznam mešit a modliteben je zde: http://www.praha-muslim.cz/mosques.htm;jsessionid=C53B614A77AAFF5EBE49E8679694C66D, instrukce, jak se má chovat v mešitě návštěvník nemuslim a jak muslim, lze najít zde: http://www.praha-muslim.cz/behavior.htm;jsessionid=21806FEC02419EB941B69E05133435F6 (správnost adresy seznamu modliteben ověřena 019-08-06).

Ostatní církve a náboženské společnosti či duchovní společenství

Do Prahy to na své bohoslužby mají nejblíže rovněž stoupenci Bahá’í, dále stoupenci ISKCONu (tj. Haré Kršna), buddhisté (různých odstínů – více lze najít například na rozcestníku http://www.buddha.cz/) atd.

Zde je možno zanechat komentář

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.